e-Twinningové partnerství

29.10.2020
V letošním školním roce rozšiřujeme naše e-Twinningové partnerství se školou, která se nachází v polském městě Inowroclaw. Do projektu s názvem „Let´s be friend: pen in pen“ se zapojila polovina třídy 7.B. Žáky tak čeká rok plný různorodých aktivit. Každý z žáků má přiděleného kamaráda, se kterým bude během celého školního roku spolupracovat a rozvíjet si tak znalosti anglického jazyka.

Prvním úkolem bylo vytvořit kreativní seznamovací dopis o sobě, rodině a zálibách. K dopisům žáci rádi přidávají i drobné sladkosti nebo malé dárečky, které jejich kamarády určitě potěší. Součástí prvního balíku jsme s žáky vytvořili takzvaný „Culture box“, do kterého jsme připravili propagační materiály našeho regionu, různé vstupenky, lístky z autobusu a akční letáky místních supermarketů. Každý z polských žáků také obdrží propisku a malou sladkost. Už i my se těšíme na Culture box z Polska!

S paní učitelkou z Polska jsme sestavily plán aktivit na celý školní rok a získaly jsme tak certifikát z Národního podpůrného střediska, za který jsme velmi rády.

Co nás tedy ještě čeká? V průběhu měsíce prosince bychom se rádi setkali s polskými kamarády online. Věřím, že díky distanční výuce nám již tato technika nebude cizí, ale určitě to bude pro žáky příjemné zpestření. Nový rok přivítáme novoročními přáníčky s malý dárečkem. V měsíci dubnu budeme tvořit elektronická velikonoční přáníčka a s příchodem měsíce května se pustíme do natáčení videa o naší škole.

Věřím, že tato spolupráce bude pro žáky skvělou motivací pro zájem o studium anglického jazyka.

V e-Twinningové spolupráci s Francií pokračujeme!

15.9.2020
Začátkem školního roku čekalo na naše žáky ze třídy 7.D a 9.D velké překvapení. Již začátkem léta k nám do školy přišel pan pošťák s velkou krabicí plných dárečků a přáníček, které v rámci distanční výuky vytvořili žáci z naší partnerské školy College Jean Jaures pod vedením paní učitelky Véronique Gomila. To bylo radosti! Francouzští žáci ve svých dopisech popisovali, jaké to bylo učit se doma v rámci karantény a jak se těšili, že mohli chodit alespoň na chvilku v červnu do školy. Drobné dárečky ve formě náramků, cukrovinek nebo fotek nechyběly. Jeden ze žáků dokonce obdržel francouzskou knížku plnou komiksů. Že by motivace pro studování dalšího jazyka?

V naší společné e-Twinningové spolupráci budeme pokračovat i v tomto školním roce. Do projektů se s velkým nadšením zapojí třídy 7.D a 9.D. Začínáme podzimní tematikou s ohledem na přírodu a životní prostředí.

e-Twinning přináší radost!

2.12.2019
Ve čtvrtek 28.listopadu zavládlo v hodinách anglického jazyka velkolepé veselí. Žáci ze tříd 6.D a 8.C se po dlouhých týdnech čekání konečně dočkali prvních dopisů od svých francouzských kamarádů. Někteří žáci našli v dopise i drobné dárečky, jako například ručně vyrobený náramek, fotky, nálepky, což jejich radost ještě zdvojnásobilo. Sotva se žáci pustili do čtení, zkoumání nových slovíček, frází a také odlišného fontu, tak s velkým elánem přemýšleli, jak svého kamaráda na dopisování potěší v příštím dopise, který bude naplněn vánoční tématikou.

I náš velký balík s více než 60 dopisy dorazil začátkem týdne úspěšně do naší partnerské školy College Jean Jaures. Paní učitelka Véroniqe Gomila mi poté v e-mailu napsala, že nedokáže najít ta správná slova k vyjádření díku za zachování tradičního způsobu dopisování v dnešní uspěchané době a už se se žáky nemůže dočkat, až od nás dostanou vánoční přáníčka.

eTwinning aneb angličtina tak trochu jinak!

29.10.2019
V rámci evropského projektu eTwinnig navázala naše škola během měsíce října opětovnou spolupráci s francouzskou školou College Jean Jaures, která sídlí ve městě Gençay. S paní učitelkou Véronique Gomila jsme se s nadšením pustili do tří celoročních projektů.

První projekt s názvem „Busy bees are having fun!“ je určen pro celou třídu 6.D. Části třídy 8.A a 8.B jsou zapojeny do projektu „Let´s be friends hand in hand!“ a projekt s názvem „Tell be about you!“ bude mít v režii část třídy 8.C. Hlavním cílem projektů bude výměna dopisů a tematických přáníček v anglickém jazyce. Každý žák má svého přiděleného kamaráda na dopisování.
Naši žáci tak v těchto dnech velmi aktivně pracují na prvních dopisech, ve kterých mají za úkol představit sebe a svoji rodinu, školu a záliby.

Když mi paní učitelka Véronique minulý týden napsala, že odesílá první balíček, byli jsme všichni plni očekávání a nemohli jsme se balíčku dočkat. Velký den nastal v pátek, kdy se zaradovali žáci ze tříd 8.A a 8.B. Jejich nadšení bylo úžasné, sledovat je, jak se zájmem otevírají dopisy a čtou o svých nových kamarádech, prohlíží si fotky a dárečky. Žáci ihned přemýšleli, jak budou jejich dopisy vypadat, co vše tam ještě doplní a jakým dárečkem svého nového kamaráda potěší.

Pevně věřím, že právě tato spolupráce se zahraniční školou ukáže žákům anglický jazyk i z jiné stránky, ve které můžou využít své znalosti z hodin do praxe, rozšířit si slovní zásobu a zažít angličtinu jinak než jen ze školních lavic.

Easter traditions around Europe II.

5.4.2019
Velikonoční tradice v České republice a jejich slavení zpracovala Denisa Pavlicová ve své prezentaci. Tuto krásnou jarní prezentaci můžete zhlédnout zde.

Eastertraditions

CULTURAL EXCHANGES BETWEEN TRADITION AND MODERNITY

5.4.2019
V měsíci březnu jsme se připojili k jinému projektu spolu s Francií a Rumunskem, a to s názvem: Kulturní výměna mezi tradicí a modernou. Navázali jsme kontakt přes FCB  messenger a začali  si dopisovat. Odměnou jsou nám krásné dopisy a přáníčka z Rumunska a Francie. Tři různé národy, tři různé jazyky a tři různé kultury.

About the project:

We would like our pupils to get to know each other through presentation letters, emails, videos of their schools and daily routines…so that they can see how much they have in common and how much they can learn from their diverse cultures, using a language they’re all learning: English.

They  also learn from each other’s mother tongue.

We  like to work with schools from France, Romania and Czech Republic but other partners from different countries could join too!

Easter Traditions around Europe!

5.4.2019
Naše škola 12.2.2019 obdržela Etwinning certifkát pro účast v projektu Velikonoční tradice Evropy spolu s Rumunskem, Polskem, Chorvatskem a Litvou. Od února se ŽÁCI VIII.C zapojují do různých aktivit a prezentací. Naším úkolem je vyrobit tradiční velikonoční přání, natočit krátké video o sobě a naší škole a v angličtině připravit prezentaci v PowerPointu na téma VELIKONOCE A VELIKONOČNÍ TRADICE  v ČESKÉ REPUBLICE.

O projektu

The idea of the project is to exchange info about how different cultures celebrate Easter. First, we would like our students to get to know each other and communicate in English, of course. Then show our schools and tell a bit about favourite subjects, teachers etc. Then exchange information about Easter traditions in each country. Then send Easter cards to each other in English.

Cíle

1. Students communicate in English with peer students form other European countries.
2. Students use Internet tools or other programes to make a presentation about Easter
3. Students learn how important Easter is for each country taking part in the project and how other European countris celebrate Easter
4. Students make Easter cards themselves – they use their creativity to make the most traditional and popular cards that are usually sent in their country
5. Students learn about traditional food eaten during Easter time in other countries
6. Students learn about religious aspects of Easter in other countries.
7. Students learn about each other schools a little bit.

Postup práce

1. Students log on to the project website and create their profiles, they communicate in English on chat, Feb
2. Students make a short video in which they introduce themselves (about 5 minutes) in which they introduce themselves.
3. Students make a video about their school (classrooms, canteen, gym, playground etc), Feb/March
4. Students make a presentation about Easter traditions in their country. It can be a few presentations for example one of them tell about food, another about religious aspect, another about other traditions. It can also be about everything together. It’s up to the kids. They can do it in groups or individually, Students use either PPt or other online Tools, March
5. Sudents make easter cards themselves, write Easter wishes in English and we exchange addresses (not virtual but real ones ) and we send themto each others‘ schools with students‘ names on them, the beginning of April.
All partners upload materials as they do the tasks.

Celebrating good times at Christmas time!

19.12.2016
Žáci VIII. C  vytvořili krásnou prezentaci v PowerPointu o Vánocích v České republice, kterou sdíleli s ostatními zeměmi v prostoru twinspace na stránkách etwinning.cz. Chtěli tak ukázat a představit zvyky a tradice naší země při oslavách tohoto křesťanského svátku.

Myslíme si, že naše země má co nabídnout a je na co se dívat. Prosím podívejte se na naši prezentaci a procvičte si vánoční slovní zásobu v jazyce anglickém.

etwinning2016

Celebrate good times -customs and traditions

8.12.2016
Žáci naší školy se i letos účastní mezinárodního e-twinningového projektu s názvem  „Oslavme dobré časy – zvyky a tradice“. Žáci VII. C se ochotně zapojili do projektu a připravili si e-maily, které byly zaslány do různých zemí EU. Tohoto projektu se spolu s námi účastní Polsko, Německo, Itálie, Španělsko, Turecko, Chorvatsko a Rumunsko. Cílem projektu je výměna informací týkajících se svátků a tradic v každé jednotlivé zemi. Náš příspěvek byl oslavou Halloweena v České republice a na naší škole, protože máme tento mezinárodní svátek velmi rádi. V měsíci prosinci se chystáme popsat tradičního Mikuláše a české Vánoce.

etw_certificate_131419_cz

sasha

hello

European Friends 2016-2017

11.11.2016
V tomto školním roce se nám podařilo zapojit do celoročního eTwinningového projektu s názvem European Friends 2016-2017, kterého se kromě nás účastní učitelé a žáci z Francie, Španělska, Itálie a Turecka. Žáci našeho eTwinningového kroužku se v první fázi projektu seznamují se zahraničními dětmi pomocí aktivity „Guess who we are“. Úkolem bylo napsat o sobě krátké povídání a poté vytvořit koláž z fotek a obrázků, které mají s popisem korespondovat. Ostatní žáci budou hádat a přiřazovat koláže k jednotlivým popisům. Díky tomu se skupiny navzájem poznají a mohou navázat dalšími připravovanými aktivitami.
Zde si můžete prohlédnout výsledek naší první vytvořené aktivity: https://padlet.com

etw_certificate

There is no place like home

9.5.2016
V měsíci dubnu se třída VII.C s nadšením vrhla do e-Twinningového projektu There is no place like home. Projekt byl krátkodobý a zaměřil se na informace o evropských zemích, regionech a lokalitách, místních lidech a zvycích, zajímavých místech, rodném městě a v neposlední řadě i škole. Projekt pomohl rozvíjet IT dovednosti žáků a také jejich komunikační a organizační schopnosti. Výstupem tohoto projektu byla prezentace se zadanými informacemi. A jak se to žákům VII.C povedlo, můžete zhlédnout v příloze. Součástí přílohy je také certifikát, který dokládá naši účast na tomto mezinárodním projektu.

Our school

etw_certificate_126344_cz

Česká republika a Velikonoce s Gençay

3.4.2015
Krátce před Velikonocemi jsme v hodinách jazyka anglického v osmých ročnících dokončovali projekt o České republice. Pracovali jsme v několika týmech. Cílem bylo procvičit si zábavnou projektovou prací právě probranou látku – používání členů. Nakreslili jsme mapu České republiky, rozdělili ji na kraje, zakreslili všechny významnější toky, pohoří, nížiny, města, národní parky, atd.  Projekt jsme doplnili obrázky a faktografickými údaji o České republice. Blížící se Velikonoce jsme francouzským dětem přiblížili plakátem, ve kterém jsme vylíčili zvyky s Velikonocemi spjatými, jež se u nás stále dodržují. K procvičení tématické slovní zásoby jsme v textu vynechávali slova a doplňovali je obrázky. Text jsme doplnili malůvkami a vše jsme seskládali do jarní koláže. Děti vyrobily ještě svoje osobní přáníčka, do kterých připsaly pár řádků o sobě, případně  poslaly svým vrstevníkům nějaké  drobné dárky. Věříme, že naše práce děti ve Francii potěší stejně tak, jako ta jejich nás.

Velikonoční přání z Francie

31.3.2015
V letošním školním roce navázal e-twinningový projekt Busy Bees na tradici výměny tematických přáníček s naší partnerskou školou ve Francii. Blíží se Velikonoce a žáci 6.A a 6.C třídy vyrobili pro své kamarády z College Jean Jaures přání s velikonoční tématikou. Někteří žáci svá přání ozdobili vlastnoručně vyrobenými dárečky. Doufáme, že naše francouzské kamarády potěšíme stejně, jako potěšili oni nás. Společně s velikonočními přáníčky nám tentokrát poslali i miniprojekty o tom, jak strávili jarní prázdniny. Prostřednictvím jejich fotografií jsme tak mohli nahlédnout do různých koutů Francie. Přejeme všem veselé Velikonoce a těšíme se na další úspěšné projekty.

Sv. Valentýn s Gençay

13.2.2015
Blíží se oslavy sv. Valentýna. Je to svátek, možná právě díky svému původu, mezi Čechy nepříliš populární. Opomeňme americký materialismus a konzumenství, který s sebou nese, a ponechejme pouze duchovní podstatu tohoto svátku. Využijme tohoto dne, abychom jiným vyjádřili, jak moc nám na nich záleží, jak moc jsou pro náš spokojený život důležití. Láska má spoustu podob. Jednou z nich je i přátelství, téma, které se stalo námětem našeho nového projektu s Gencay. Vyrobili jsme pro naše vrstevníky ve Francii valentýnské plakáty. Složili jsme básně o přátelství, namalovali spoustu obrázků a vyrobili jsme z nich koláž. Součástí plakátů jsou i naše společné fotografie. Věříme, že naše dílka francouzské děti ocení a plakáty budou ještě dlouho po Valentýnovi zdobit jejich třídy.

Vánoce s Gençay

17.12.2014
S dětmi z francouzské školy Collège Jean Jaurès spolupracujeme již druhým rokem. Dopisujeme si, vyměňujeme si přáníčka, případně drobné dárky, pracujeme spolu na rozmanitých projektech. Je to dobrý způsob, jak v dětech vzbudit zájem o jazyk a poznání jiné evropské kultury.  Protože letos pracujeme s novými skupinami francouzských dětí, bylo třeba se nejdříve prostřednictvím úvodních dopisů vzájemně poznat.Děti si daly při psaní svého dopisu opravdu záležet. Psaly o sobě, své rodině, přátelích, svých koníčcích, mnohdy ke svým dopisům připojovaly své fotografie a drobné dárky. Součástí naší vánoční zásilky do Francii byla i přáníčka a booklet, který má francouzským dětem přiblížit české Vánoce. Psali jsme o podstatě našich Vánoc, imaginární postavě Ježíška, tradiční výzdobě,  přiblížili jsme Francouzům české zvyky s Vánocemi spojenými a popsali tradiční štědrovečerní večeři a cukroví, které před Vánocemi provoní každou českou domácnost. Věříme, že naše úsilí přinese dětem ve Francii radost. 

Těšíme se na prázdniny

26.6.2014
Tento týden jsme se rozloučili se svými kamarády z Patereku a naposledy jsme si „zachatovali“ na téma Těšíme se na prázdniny. V rámci e-twinningového projektu Chatting is fun se žáci téměř každý týden po celý školní rok setkávali v prostředí Twinspace se svými kamarády z Polska a chatovali na různá témata jako jsou rodina, škola, naše město, svátky nebo život kolem nás. Kromě toho, že se dozvěděli spoustu zajímavých věcí o svých polských kamarádech a navázali nová přátelství, získali také znalosti o jiné evropské zemi, její kultuře a tradicích. Současně rozvíjeli své komunikační dovednosti v anglickém jazyce a rozšířili si slovní zásobu v rámci daných témat. Obě skupiny také vytvořily dva krátké filmy, ve kterých prezentovaly svoji školu v prostředí Twinspace. Jako odměnu za úspěšné absolvování projektu dnes žáci obdrželi certifikáty a drobné dárečky. Všem e-twinnerům za jejich výbornou práci děkuji a přeji krásné prázdniny.

S Gençay i v příštím školním roce

25.6.2014
Před Vánoci děti 7. – 9. ročníku začaly spolupracovat v rámci E-twinningu s žáky z francouzské Základní školy v Gençay. Na začátku jsme si o sobě formou dopisu vyměnili základní informace, pár fotografií a drobné dárky. U příležitosti každého tradičního svátku, ať už Vánoc či Velikonoc, nebo nově se slavícího svátku svatého Valentýna jsme pro francouzské děti vlastnoručně vyráběli přáníčka. Byla opravdu krásná. Mnohdy dětem trvalo jejich zhotovování i několik hodin. Jsou k nahlédnutí v galerii. Posuďte sami.
Hlavní projekt tohoto školního roku nesl název Naše škola a město, ve kterém žijeme. Byl zpracován prozatím formou knihy. Videového a komiksového zpracování se snad dočká v příštím školním roce. Pořídili jsme celou řadu fotografií města i školy. Neopomněli jsme se pochlubit naší ekonástěnkou ve vestibulu a nově získaným titulem ekoškola a ani čápem uhnízděným na komíně naší kotelny. Provedli jsme francouzské děti po všech významných místech a zákoutích našeho města a jeho okolí. Vlastnoručně jsme si k fotografiím psali vlastní komentáře, postřehy, připojili jsme i vzpomínky, které máme s těmito místy spjaty. V části škola jsme prostřednictvím fotografií francouzské děti provedli našimi chodbami, nechali jsme je nahlédnout do moderně vybavených tříd a odborných učeben, školní jídelny i šaten. Celou knihu, téměř padesátistránkovou, jsme doprovodili i vlastními kresbami. Prostřednictvím letních přáníček a k nim připojených krátkých dopisů jsme se s dětmi z francouzského Gençay před prázdninami rozloučili. V příštím školním roce v tomto přátelském i pracovním vztahu, který těší obě strany, budeme dále pokračovat. Hezké prázdniny všem!

Velikonoční přání z Francie

24.4.2014
V rámci e-twinningového projektu Busy bees are having fun! si žáci ze tříd 6.C a 6.D vyměnili  velikonoční přáníčka se svými francouzskými kamarády. Projekt úspěšně pokračuje i ve druhém pololetí. V únoru se žáci radovali z krásných valentýnek a dárečků, v březnu obdrželi děkovné pohlednice a příští měsíc se chystají vyrobit plakáty s prezentací své školy a města. Už teď se moc těší na práce svých kamarádů. Rádi se o ně s vámi zase příště podělíme.

Velikonoce s Gençay

20.4.2014
Velikonoce oslavují probouzení přírody a příchod jara. Do tradic, s Velikonocemi spjatých, jsme dali nahlédnout i našim francouzským přátelům. S dětmi z francouzské školy v Gençay jsme navázali spolupráci v rámci e-Twinningu tento školní rok. Věřím, že přáníčka, která jsme dětem vyrobili, přinesou nejméně stejnou radost, jakou způsobila ta jejich nám. Děti si při jejich zhotovování dávaly záležet, každé je osobní, originální. Jejich rozmanitost a krásu můžete posoudit sami ve fotogalerii.

 Současně pracujeme i na projektu ´“Škola a město, ve kterém žijeme´“. Součástí videozáznamu, jehož tvůrci a komentátory budou samotné děti, bude i obrazová příloha s doprovodnými texty dětí v podobě komiksu. Jistě se s vámi o toto dílko po jeho zhotovení podělíme.

Přejeme všem klidné a spokojené Velikonoce.

E-Twinning

24.2.2014
Představuje se skupina paní učitelky Šáchové.

Prezentace 2012/2013

Prezentace 2013/2014

Žáci ZŠ Staré Město se s e-Twinningem nenudí!

20.1.2014
Do e-Twinningových projektů je Základní škola Staré Město zapojena již čtvrtým rokem. Jedná se o spolupráci s ostatními evropskými školami v Evropské unii, kde je komunikačním jazykem angličtina.  Za uplynulá léta se žákům podařilo zrealizovat velkou škálu různorodých projektů, jako je například natáčení videí, tvorba tématických prezentací o naší kultuře, vícejazyčný slovník, výroba kalendářů či tradiční kuchařky a v neposlední řadě také vzájemné dopisování.
Na projektech s námi doposud spolupracovaly školy například ze Švédska, Dánska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Nizozemí, Makedonie,Turecka, Polska, Řecka, Španělska,… Nejdelší spolupráce probíhá s partnerskou školou Coll?ge Jean Jaur?s z francouszkého města Gençay. Společně s paní učitelkou Véronique Limousin a jejími žáky stále realizujeme nespočet skvělých projektů. V loňském roce jsme naše partnerství posílili společným setkáním v Praze. Žáci tak měli možnost se osobně setkat s francouzskými kamarády a hlavně si procvičit konverzaci v angličtině.
S projekty jsme nezaháleli ani v 1.pololetí tohoto školního roku. Evropský den jazyků 2013 nás inspiroval k prvnímu projektu, do kterého se celkem zapojilo 15 škol. Žáci si navzájem vyměnili pohlednice. Měli tak možnost poznat jazyk a kulturu v ostatních zemích. Závěrem tohoto projektu bylo natočení videa s představením žáků a pohlednic, které nám byly doručeny.
Druhý projekt byl spojen s ryze anglickým svátkem Halloween, ve kterém se žáci pustili do výroby strašidelných domů s příběhy dle své fantazie.
Na konci listopadu jsme úspěšně zahájili projekt pod názvem “Chatting is fun”, který probíhá s partnerskou školou z Polska. Žáci využívají prostředí Twinspace a chatují na různá témata týkající se rodiny, školy, koníčků, ale i naší země.
Do projektů jsou již aktivně zapojováni i žáci šestých ročníků, kteří začínají s jednoduchými, ale nápaditými projekty ve formě tématických přáníček. Projekt je většinou realizován celoročně s jednou partnerskou školou. Letošní spolupráce probíhá s již zmiňovanou francouzskou školou Coll?ge Jean Jaur?s. Žáci tak mají svého stálého kamaráda, se kterým si dopisují a kreativně vytváří různá přání. V září proběhlo seznámení a představení, říjnová přání se nesla ve strašidelném duchu, jelikož byla spojená se svátkem Halloween a k Vánocům děti vytvářely tradiční punčochy s malým dárkem a sladkostí. A ani ve druhém pololetí se chlapci a děvčata nudit nebudou. Únorová valentýnská přání budou zaměřena na důležitost přátelství, v dubnu budou hlavním tématem  Velikonoce a červnová přání zaplní téma blížících se prázdnin a léta.
Díky e-Twinningovým projektům žáci poznají nejen kulturu jiných zemí, ale také si rozvíjí jazykové znalosti v běžné komunikaci a mají tak možnost setkat se s anglickým jazykem i z jiného pohledu než ze třídních lavic.

Vánoční nadílka do Francie

15.12.2013
E-twinningový projekt pod názvem „Busy bees are having fun!“ pokračuje se žáky z 6.C a 6.D velmi úspěšně. V průběhu prvního pololetí se žáci se svými francouzskými kamarády seznámili, vyměnili si několik přáníček a jelikož nastal vánoční čas, žáci se rozhodli připravit si pro své kamarády překvapení. K vánočnímu přání vyrobili tradiční punčochu, do které děti v Británii dostávají různé dárečky. I naši žáci tak vložili do punčoch různé cukrovinky  nebo maličkosti pro potěšení. Vše jsme pečlivě zabalili a doufáme, že zásilka v pořádku dorazí a splní tak radostná očekávání.

Zahájení úspěšného chatování

12.12.2013
Jedním z nejdůležitějších cílů e-Twinningu je rozvíjet pozitivní vztah k anglickému jazyku.  Proto jsme se úspěšně zapojili do projektu s polskou školou Zespół Szkół im. Jana Pawła II, která se nachází ve městě Paterek na severu Polska. K chatování používáme prostředí Twinspace, kde je každý žák zaregistrovaný a má zde i svůj profil. Všichni žáci tak mají přístup ke komunikaci s novými kamarády.
Žáci se budou setkávat dvakrát do měsíce a chatovat na různá témata. Jelikož se dnes žáci setkali poprvé, tématem bylo zjistit informace o rodině, městě, škole a zálibách. Příštím tématem budou Vánoce. Dle dnešních reakcí lze soudit, že si žáci tuto aktivitu velmi užívají a radostné výkřiky „už mi píše!” jsou toho důkazem.

Přáníčka plná radosti!

3.12.2013
Pondělní hodina anglického jazyka byla pro žáky ze tříd 6.C a 6.D velmi radostná. Obdrželi totiž očekávaná přáníčka od svých francouzských kamarádů, kteří jim odepisovali na předchozí psaní. Žáci se tak dočkali odpovědí na jejich veškeré otázky týkající se rodiny, oblíbených písniček a filmů, ale také i kontaktů. Žáci si tak mohou navzájem psát přes skype nebo e-mail a procvičovat komunikaci v anglickém jazyce i mimo školní prostředí. Francouzští žáci také nezapomněli přiložit k přání malou pozornost ve formě náramku, přívěsku na klíče nebo obrázků, které vyjadřují sílu přátelství.

e-Twinning v 6.ročnících

2.12.2013
Na základě již tříleté úspěšné spolupráce s partnerskou školou College Jean Jaures  z města Gençay ve Francii jsme se rozhodli zapojit do e-Twinningových projektů i žáky z 6. ročníků. Formou různorodých aktivit se tak žáci seznámí s anglickým jazykem na jiné rovině a pochopí, že znalost jazyků je dnešní nezbytností. Projekt, který se nazývá „Busy bees are having fun“ si žáci budou vyměňovat tématická přáníčka. Každý žák má svého francouzského kamaráda na dopisování a v průběhu měsíce září a října si již navzájem poslali dvě přání. V první zásilce se tak žáci představili navzájem, někteří přidali fotky,  mapy či prospekty svých obcí a měst. Druhá zásilka se nesla v Halloweenském duchu. Přáníčka byla plná duchů, strašidelných postaviček a básniček.Každé přání je odrazem toho, jak jsou žáci nadšeni a zapáleni pro tyto aktivity. Za pilnou a svědomitou přípravu jim velmi děkuji a už se mohou těšit na přání s vánoční tématikou.

Angličtina jinak, aneb natáčíme video!

17.10.2013
Díky e-Twinningovému projektu k Evropskému dni jazyků obdrželi žáci spoustu pohlednic a přání  z různých koutů Evropy. Jako velký dík partnerským školám jsme se rozhodli naši radost zdokumentovat a natočit tak video, ve kterých představíme nejenom země, které se s námi do projektu zapojily, ale i pohlednice, plakáty, mapy a přání, které nám byly doručeny. Díky tomuto projektu si žáci vyzkoušeli kontakt s anglickým jazykem jinak než v hodinách a zaslouží si velkou pochvalu, jelikož se na natáčení pečlivě připravovali, trénovali správnou výslovnost a celkově se velmi snažili. Výsledek našeho snažení můžete zhlédnout pod odkazem níže.

První část videa

Druhá část videa

Soutěžíme o nej logo e-Twinning

18.6.2013
V rámci e-Twinningových projektů přišli žáci s námětem, že bychom si mohli vytvořit vlastní logo. Tuto aktivitu jsme rovnou pojali jako soutěž, ve které měli žáci možnost ukázat své grafické nadání a kreativitu. Celkem se do soutěže zapojilo 10 žáků, kteří se nebáli předvést svůj um. Vyhodnocení nebylo snadné a účastnili se ho všichni žáci z e-Twinningového kroužku. Každé logo žáci bodově ohodnotili, a to z hlediska nápaditosti a grafického zpracování.
Po napínavém sčítání bodů se na krásném prvním místě umístil Marek Adamík z 8.B, který do svého loga použil i fotografie z projektů. Druhé místo obsadila Lucie Korvasová z 8.D. Její logo obsahuje výstižný citát popisující smysl e-Twinningových projektů „Pocházíme  z různých zemí a mluvíme různými jazyky, ale naše srdce bijí stejně.“ Na třetím místě se umístila Denisa Burešová z 8.D s logem zeměkoule. Vítězům gratuluji a i ostatním děkuji za pečlivou a snaživou přípravu loga.

eTwinning zábavně

15.5.2013
V průběhu května jsme se v našem eTwinningovém klubu opět činili. Pokračujeme v úspěšném  dopisování s dánskou školou Lind, která se nachází ve městě Herning. Téma předposledního dopisu bylo přiblížit našim vzdáleným kamarádům Českou republiku. Žáci si tak procvičili slovní zásobu týkající se této tématiky, uvedli nejen základní fakta o naší zemi, ale také několik zajímavých míst, která rádi navštěvují.
Na dalším projektu pokračujeme s francouzskou školou College Jean Jaures, se kterou jsme se v dubnu setkali v Praze. Projekt se snaží navázat na společné setkání a upevnit přátelství mezi oběma skupinami. Naše skupinka se v tuto chvíli stala cestovní agenturou, která hledá tři průvodce do Prahy. Žáci si tedy vymysleli název (World Travel Agency), podmínky, které by měl mít kvalitní průvodce a z toho všeho vytvořili poutavé plakáty. Kamarádi z Francie poté natočí video, ve kterém se budou ucházet o místo průvodce a naši žáci se ocitnou v nelehké roli, jelikož budou muset vybrat pouze tři úspěšné kandidáty…

Česko-francouzské setkání

10.4.2013
Do eTwinningových projektů se naše škola zapojila před třemi lety s nadějí motivovat žáky k pozitivní  výuce anglického jazyka. K jazykům si žáci musí umět najít cestu a také přijít na to, že se v dnešním světě bez jazyků neobejdou. A právě tuto skutečnost si naši žáci vyzkoušeli na dvoudenním setkání, které proběhlo v Praze s partnerskou školou z francouzského města Gençay. Již tři roky spolupracujeme se školou College Jean Jaures na různých projektech a možnost osobního setkání byla pro obě strany velmi poutavá. Po společné domluvě jsme se dohodli, že naše první setkání proběhne v Praze ve dnech 8.- 9. dubna. Den D, na který jsme se všichni tak těšili, nadešel v pondělí ráno. Cesta vlakem se nesla ve veselém duchu a žáci byli plni očekávání, jací jen ti Francouzi budou. Přece jen jsme věděli, že 50ti členná skupina nových kamarádů bude značně v převaze v porovnání s naší malou skupinkou 17ti žáků.
První „okoukání“ proběhlo ihned po příjezdu na hotel a dopadlo velmi pozitivně. Po ubytování jsme se vydali do „víru velkoměsta“, prošli jsme si Staroměstské náměstí, užívali si čekání na ten správný čas pod Orlojem, a z Karlova mostu jsme se kochali pohledem na Vltavu a plující loďky. Po večeři následoval společný program, jehož cílem bylo bližší seznámení obou skupinek žáků. Díky hře Big Bingo měli žáci za úkol zjistit o svých kamarádech co nejvíce informací, vše si pečlivě zaznamenat a výherci vše za odměnu prezentovat. Večer jsme zakončili velmi příjemně, a to předáním dárků, ze kterých měli všichni velkou radost.
Druhý den jsme prozkoumali krásy Pražského hradu, obdivovali jsme monumentálnost svatovítské katedrály a naše putování jsme zakončili v okouzlující Zlaté uličce, která nás svou atmosférou vrátila o několik století zpět. V odpoledních hodinách jsme se na Malé Straně rozloučili s našimi přáteli a plni krásných dojmů a společných zážitků se vydali na cestu zpět.

Velcome to Gencay 

A 3-DAY TRIP

Video z Francie

27.3.2013
Po dlouhém očekávání se i naši žáci dočkali videa od francouzských kamarádů. Díky tomuto zpracování máme možnost nahlédnout, jak to vypadá ve škole v zahraničí. I přesto, že video není moc dlouhé, představují v něm naši francouzští kamarádi hřiště, kde mohou trávit přestávky, jídelnu, knihovnu, kterou využívají i jako klubovnu pro vytváření projektů v rámci programu e-Twinning. Překvapilo nás nahrávací studio, ve kterém žáci připravují jednou za měsíc televizní zprávy o škole. Dále byli naši žáci velmi potěšeni záběrem na nástěnku e-Twinning, která obsahuje nejen informace o Starém Městě, naší škole, ale také zde prezentují spoustu projektů, na kterých jsme společně pracovali. Na závěr se s námi všichni loučí se slovy „Těšíme se na vás v Praze!“ Po zhlédnutí tohoto videa se už ani my nemůžeme našeho setkání začátkem dubna dočkat.

E-twinning s Dány a Turky

20.3.2013
Hned poté, co byly děti šestých ročníků schopny základní komunikace v cizím jazyce, jsme se rozhodli najít si v zahraničí přátele, s nimiž si budeme s vidinou další spolupráce dopisovat. Díky portálu e-twinningu, který provozuje Česká národní agentura, nyní spolupracujeme s Friskole Bale School v Dánsku a tureckou Ílkoku. Kolem 50 dětí vyrobilo před vánočními svátky svá osobitá blahopřání a s prvními dopisy jsme je do Dánska a Turecka odeslali.

Radost, která zavládla poté, co nám ze zahraničí došly odpovědi, nás motivovala k dalšímu projektu. Tentokrát jsme se rozhodli do podoby knihy doprovázené řadou barevných fotografií zpracovat téma Škola. Jednotlivá témata jsou volena podle toho, co je v hodinách jazyka anglického ve škole v daném ročníku aktuálně probíráno. Díky tomu jsou děti více motivovány si dané téma osvojit.

Na přelomu března a dubna začneme týmově připravovat nový projekt o tom, jak se bydlí v České republice. Tentokrát zamýšlíme téma zpracovat formou videa. Ve vyšších ročnících bychom chtěli využít možnosti pracovat s více zahraničními partnery na dlouhodobějších projektech např. v rámci programu Comenius. Finanční dotace na dobu 2 let by nám umožnila zrealizovat výměnné pobyty dětí. Díky e-twinningu tak mohou děti získat cenné přátele na celý život a být tak více motivováni ke studiu cizích jazyků a jejich praktickému užití. Děti se učí týmové spolupráci. Jejich úsilí jistě rodiče ocení na konci školního roku.

Video v angličtině o naší škole

26.2.2013
S francouzskou školou z města Gençay spolupracujeme na e-Twinningových projektech již třetím rokem a v dubnu plánujeme společné setkání v Praze. Máme za sebou spoustu společných projektů, ale ten nejzajímavější jsme zrealizovali v průběhu února. S paní učitelkou z Francie jsme se domluvily, že by bylo pro žáky poutavé, kdyby mohli alespoň z dálky nahlédnout do našich škol. Vůbec jsme nemuseli dlouho přemýšlet a nápad byl na světě. Natočíme video o škole v anglickém jazyce! Žákům se tato myšlenka velmi líbila, i když měli zpočátku ostych vystupovat před kamerou. Pro pořádek jsme poctivě napsali scénář a na závěr si žáci rozdělili role. Scénář byl sepsán tak, aby měl každý možnost před kamerou vystoupit a užít si svůj kousek slávy.
Začátkem února přišel den D. Všichni byli nervózní, jak to jen bude probíhat. Již při první scéně ale nervozita opadla, žáci se náramně vžili do svých rolí a užívali si natáčení. Přes několik nezdarů, kdy jsme některé scény točili více než dvakrát, nechyběl žákům úsměv na tváři a panovala dobrá nálada.
Ve videu o naší škole se snažili žáci zachytit tu pravou atmosféru. Představují nejen sebe, ale i prostředí školy od šaten, přes jazykovou a počítačovou učebnu až po neoblíbenější místo ve škole – školní bufet. Loučíme se se slovy “Au revoir in Prague” (na shledanou v Praze) a těšíme se, že i my brzy nahlédneme do francouzské školy.

Video, které vytvořili staroměšští žáci

Valentýnky přátelství z Francie

23.2.2013
I přesto, že proběhla výměna valentýnských přáníček s partnerskou školou z Francie s malým zpožděním, měli naši, ale i zahraniční žáci velkou radost. Nejednalo se totiž o přáníčka, ve kterých si lidé vyznávají lásku, ale o valentýnky přátelství, které žáci sami vyrobili, a každé tak bylo originální a osobité. Ve valentýnkách tedy nechyběly obrázky, básničky o přátelství a věty typu „Jsem rád, že jsi můj kamarád!“

Dopisy z Dánska

18.2.2013
V rámci projektu e-Twinning pokračujeme s partnerskou školou z Dánska v projektu pod názvem „Tell me about you“, ve kterém si žáci navzájem dopisují na různá témata. Lednové téma bylo pro žáky velmi atraktivní, protože se mohli s kamarády z Dánska podělit o své idoly. Dopisy se naplnily nadšenými popisky a úchvatnými fotografiemi různých zpěváků, herců, sportovců, ale i významných historických postav či spisovatelů. Naši žáci si rozšířili povědomí o dánských celebritách a přiblížili se tak k dánské kultuře i z jiného pohledu. Tématem pro měsíc březen bude představení zajímavých míst naší země.

Slavíme Vánoce s Francií a Dánskem

20.12.2012
V rámci programu e-Twinning jsme s žáky 7.-8. tříd zrealizovali tři vánoční projekty s partnerskou školou Collège Jean Jaurès z Francie.
 
Prvního projektu se zúčastnila celá třída 7. B, která se pustila do výroby tradičních přáníček pro francouzské kamarády. Ale ani část třídy 7. C nezahálela a zapojila se do druhého projektu „Vánoční hvězdy.“ Každý žák vytvořil papírovou hvězdu, kterou si pečlivě vyzdobil, nalepil na ni svoji fotku a představil sebe a rodinu. Třetí projekt probíhal v kroužku Angličtina hrou. Cílem tohoto projektu bylo vytvořit kalendář na rok 2013. Žáci se rozdělili do skupinek a vybrali si měsíc, na kterém společně pracovali. Všichni si dali na přípravě velmi záležet a tím vznikla velmi originální a krásná práce, která bude zdobit třídu ve francouzské škole.
Poslední hodinu v kroužku nám zpříjemnil balík z Dánska, který obsahoval nejen dopisy pro žáky s vánoční tématikou, ale také spoustu zajímavých dárků. Kromě tradičních dánských cukrovinek se žáci mohli těšit z náramků, čelenek, přívěsků a různých dekoračních předmětů.

Rumunsko

2.12.2012
Žáci z Rumunska se představují..

Rumunsko

Město Gençay

2.12.2012
Francouzští žáci představují své město, školu i vánoční zvyky.

Prezentace města Gençay

Prezentace školy

Vánoc v Gençay

Francouzští žáci

Prezentace žáků ZŠ Staré Město

2.12.2012
Staroměšští žáci představují svoji školu a seznamují s našimi vánočními zvyky.

Prezentace školy

Vánoční výzdoba

Vánoční strom

Vánoční cukroví

Vánoční zvyky

Halloweenská přání do Francie

2.11.2012
Halloween patří neodmyslitelně k reáliím anglicky mluvících zemí. Tento svátek se slaví 31. října, děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem „Trick or Treat.“

Mezi tradiční znaky Halloweenu patří vyřezané dýně, čarodějky, duchové, černé kočky, pavouci, příšery a typickými barvami je černá a oranžová.
A jak jsme slavili Halloween u nás? Třída VII.B, která je zapojena do e-Twinningového projektu s názvem The world around us! (Svět kolem nás) si vyzkoušela tradici Halloweenu v jiném podání. S kamarády z Francie si navzájem vyměnili strašidelná Halloweenská přání plná duchů, pavouků, dýní, ale také typických říkanek.

Turecko a naši žáci

2.11.2012
Naši žáci popisují spolupráci s Tureckem.

Spolupráce s Tureckem

Polsko

2.11.2012
Žáci z Polska se představují.

Představení polských žáků

Polská škola

Vícejazyčný slovník

2.10.2012
Vícejazyčný slovník, který vznikl v rámci e-twinningového projektu.

Vícejazyčný slovník

Kniha plná překvapení

4.6.2012
Jeden z posledních projektů tohoto školního roku byla Kniha plná překvapení, na které jsme se podíleli s Finskem.
Každá partnerská škola měla za úkol vytvořit knihu o vlastní zemi a představit to nej, co u nás máme. Žáci byli rozděleni do skupin a každá skupinka připravovala nějaké téma. Naše kniha finálně obsahovala šest částí: Česká republika, Praha, Staré Město, naše škola a skupinka e-Twinning a poslední kapitolu žáci věnovali slavným osobnostem.Nejenom naši žáci věnovali tvorbě knihy značné úsilí, ale stačí jen nahlédnout do knihy o Finsku a všichni ihned poznáváme pracovitost a pečlivost finských žáků. Obklopuje nás atmosféra severní krajiny, finského jídla a produktů, sauny, turistických atrakcí a můžeme i nahlédnout, jak to vypadá ve škole našich nových přátel. Prohlížení knihy nám zpříjemnily tradiční finské sladkosti, na kterých si všichni žáci pochutnali. Ale i našim přátelům z Finska jsme chtěli zpříjemnit pročítání knihy, a proto jsme do balíku přibalili naše tradiční sladkosti.Tento projekt byla velmi příjemná tečka všech projektů, které jsme za tento školní rok absolvovali, a doufám, že i příští rok bude plný e-Twinningových projektů, ve kterých si naši žáci nejenom najdou nové kamarády v evropských zemích, ale také zdokonalí a prohloubí své znalosti v oblasti anglického jazyka.

Jak jsme chatovali s Tureckem

23.4.2012
Minulou středu bylo náplní e-Twinningového kroužku chatování s Tureckem.
Dubnovým tématem pro elektronickou komunikaci bylo „Naše škola“ a každý žák měl v průběhu konverzace představit vše, co ke škole patří. Od tureckých žáků jsme se dozvěděli, že jejich základní škola se nazývá Primary School Ihsan Uzun, ve třídě je průměrně 25 žáků, každý den mají 6 vyučovacích hodin a mezi nejoblíbenější předměty patří anglický jazyk a matematika. Jedna z našich otázek také směřovala k tématu školních uniforem (jelikož na toto téma připravujeme projekt). A odpovědi byly jednoznačné: „Ano nosíme,“ psali turečtí žáci.
Chatovací hodina nám utekla velmi rychle a naši žáci se už nemůžou dočkat dalšího měsíce, kdy opět vstoupí do chatovací místnosti a budou konverzovat na téma „Moje země.“

Happy Easter!

14.4.2012
Happy Easter neboli Veselé Velikonoce zdobilo každé přání, které si naši žáci vyměnili s partnerskými školami z Francie a Finska.
V našich zásilkách jsme připravili pro francouzské i finské žáky malé překvapení ve formě drobných cukrovinek, jelikož sladkosti patří neodmyslitelně k Velikonocům. I naše žáky čekalo sladké překvapení!