Okresní kola biologické olympiády

 

V uplynulých dvou týdnech se uskutečnila okresní kola biologické olympiády v obou věkových kategoriích, kde jsme měli již tradičně svoji účast. Letošní téma neslo název „Něco dovnitř, něco ven“. V obou kategoriích (D … 6. a 7. ročník, C … 8. a 9. ročník) naši školu reprezentovali ti nejúspěšnější řešitelé ze školních kol. Biologická olympiáda se skládá z teoretického testu, praktického laboratorního úkolu, poznávání rostlin a poznávání živočichů. Okresní kolo je ještě navíc doplněno o vstupní práci na jedno z pěti stanovených témat, jejíž zpracování je nezbytné pro účast v okresním kole. Za mladší kategorii  hájili v okresním kole 10. dubna 2019 na uherskohradišťském gymnáziu barvy naší školy Leopold Chrástek a Vít Zapletal. Zatímco Vítek, co by teprve šesťák, byl takříkajíc na zkušené, Leopold už pomýšlel o něco výše. A jak to vše dopadlo? … Vítek vybojoval pro naši školu, možná trochu překvapivě, krásné třetí místo! Leoš skončil jen o malý chloupek za ním a odnesl si pomyslnou bramborovou medaili. Celkem soutěžilo téměř 40 žáků, a tak je tento výsledek naší dvojice v historii staroměstské školy tím nejlepším, jaký jsme zatím dosáhli. Vítek přímo postoupil do krajského kola a naše radost byla ještě větší, když jsme se dozvěděli, že tam postoupil ze čtvrtého místa i Leoš. Tím budeme mít poprvé v historii v krajském kole dvojitou účast. Krajské kolo se koná 24. května v ZOO Zlín a my budeme klukům držet pěsti.

O týden později bojovaly v DDM v Uherském Brodě ve starší kategorii Dominika Vagundová a Kateřina Spáčilová z 9.D. Jen jeden den (!) po přijímacích zkouškách na střední školy šla naše děvčata „vyzkoušet“ své přírodovědné znalosti. O znalostech naší přírody už nás přesvědčila v minulosti. Společně se účastnila okresních kol už od 6. ročníku, kdy k nám na školu přišla. A vždy celkem úspěšně … Vloni byla Dominika třetí a Katka šestá. Jenže letos to bylo trochu něco jiného. Důležitost úspěchu při přijímacích zkouškách očekávaně způsobila, že se naše děvčata připravovala především na matematické příklady a češtinářské rozbory. Přesto obě naše žačky odvedly skvělý výkon a obsadily velmi pěkná umístění. Domča nakonec skončila šestá a Kačka desátá. Nezbývá než děvčatům poděkovat za úspěšnou čtyřletou reprezentaci naší školy a popřát jim hodně studijních úspěchů v jejich novém působišti.

Závěrem bych ještě rád dodal, že v součtu umístění obou našich soutěžících v obou kategoriích jsme dopadli výborně. V mladší kategorii kluci vyhráli a ve starší děvčata skončila druhá. To je jistě dobrá vizitka pro naši školu, ale i závazek pro naše mladší přírodovědce …

Sdílejte!