CULTURAL EXCHANGES BETWEEN TRADITION AND MODERNITY

V měsíci březnu jsme se připojili k jinému projektu spolu s Francií a Rumunskem, a to s názvem: Kulturní výměna mezi tradicí a modernou. Navázali jsme kontakt přes FCB  messenger a začali  si dopisovat. Odměnou jsou nám krásné dopisy a přáníčka z Rumunska a Francie. Tři různé národy, tři různé jazyky a tři různé kultury.

About the project:

We would like our pupils to get to know each other through presentation letters, emails, videos of their schools and daily routines…so that they can see how much they have in common and how much they can learn from their diverse cultures, using a language they’re all learning: English.

They  also learn from each other’s mother tongue.

We  like to work with schools from France, Romania and Czech Republic but other partners from different countries could join too!

 

Sdílejte!