Třída 3.A a 3.B na Selském dvorku v Kněždubu

Dne 14.12. se naše třídy zúčastnily v rámci pokračování projektu s tématem „Jak se žilo dříve“ akce na Selském dvorku v Kněždubu. V 7 hodin jsme odjížděli autobusem od školy. Cesta do Kněždubu nám rychle utekla. Na místě nás do autobusu přišla přivítat paní převlečená do kostýmu Lucky a všechny nás pomoučila na tvář.

Další Lucky oběhly celý autobus s husími křídly a otestovaly našeho pana řidiče, zda má autobus čistý. Poctiví a čistotní se nemuseli ničeho bát. Pak nás paní seznámila, co vše na Selském dvorku uvidíme, uslyšíme a vyrobíme. Rozdělili jsme se do tří skupin. V kuchyni domečku, v teple od kachlových kamen, jsme si z perníkového těsta vykrojili perníčky a ty jsme si upekli v babiččině troubě. A jak se říká, co jsme si upekli, to jsme si také snědli a že to  byly výborné perníčky. Starý recept na perníkové těsto upečený ve skoro 150 let starém domečku a plápolající svíčky za okny nám rázem nechaly pocítit kouzlo blížících se Vánoc. Rozkrojili jsme si také jablíčka, abychom zjistili, co nás v následujícím roce čeká. Pouštěli jsme si lodičky z ořechových skořápek s hořícími svíčkami. To aby se vědělo, zda nás osud příští rok nechá doma nebo rozfouká někam do světa. Ve vánoční dílničce jsme si pak společně vyrobili andílka z papíru. Nechybělo ani překvapení. Přišel za námi s nadílkou Mikuláš, čert a anděl. Závěrem jsme malému Ježíškovi, ležícímu na seně v jesličkách před domečkem, zazpívali koledu a posvítili lucerničkami. Program na domečku v Kněždubu se nám velmi líbil a i přes velkou zimu jsme si ho moc užili. Pak nás čekala už jen cesta autobusem zpět do školy a vyprávění zážitků našim blízkým.

Sdílejte!