Poznáváme střední Moravu, i když není vidět na krok

Poslední listopadovou sobotu 24. 11. 2018 opět vyjel náš turistický kroužek poznávat krásy Moravy. Sešli jsme se brzo ráno na vlakovém nádraží ve Starém Městě, tentokráte byl našim cílem Domašov nad Bystřicí. Na místě nás přivítala mlha bílá jako mléko a bylo jasné, že vyhlídková místa, na která jsme se tolik těšili, nám pravděpodobně zůstanou skryta.

Z Domašova vedly naše první kroky k blízké Těšíkovské kyselce, kde jsme si pochutnali na výborné železité minerální vodě. Místní přístřešek a posezení jsme využili k obědu a také drobnému odpočinku. Odtud jsme se vydali po naučné trase Zelená stezka. Ta prochází poli a loukami přes Těšíkov, Strachov do Lipiny u Šternberka. Při dobrém počasí je z ní vidět Hostýn, Dobrochov i Velký Kosíř, avšak my jsme byli rádi, že vidíme dva metry před sebe. Mlha totiž houstla a houstla.

V Lipině jsme se napojili na další naučnou stezku Prabába. Stezka se vine po úbočích několika kopců v okolí Šternberka a končí u Zelené budky, kde se otevírá překrásný pohled na město Šternberk. Spatřili jsme nejen šternberský hrad, ale i barokní farní kostel s klášterem. Při dobré viditelnosti je na dohled také Mírov, pohádkový hrad Bouzov a zámek v Náměšti na Hané, my jsme je bohužel neviděli.

Naše toulky jsme zakončili ve městě Šternberk, ležícím v regionu střední Moravy na úpatí pohoří Nízkého Jeseníku. Únava na konci cesty nás zmohla natolik, že jsme si jen zběžně prohlédli hrad a klášter a nabrali cestu k vlakovému nádrží. S bolavýma nohama a promrzlýma rukama jsme se těšili domů.

Sdílejte!