Nenech se zlákat

Dne 25. června na naší škole proběhla akce s názvem – Nenech se zlákat. Byla určena žákům 5. ročníku, kteří ten den navštívili 2. stupeň. Měli možnost prohlédnout si školní prostředí, ale také se něco dozvědět. Akce, kterou připravili členové žákovského parlamentu, peeristé a zdravotníci, probíhá v rámci projektu Efektivní prevence, který je podpořený Zlínským krajem. V průběhu aktivity žáci prošli celkem devět stanovišť. Byli rozděleni do skupin, nad každou skupinou měl patronát jeden žák 9. ročníku. A teď jednotlivá stanoviště. Na prvním stanovišti se mohli žáci dozvědět něco o poruchách příjmu potravy, které z jídel je nejdůležitější, co by dané jídlo mělo obsahovat a co je anorexie a bulimie. Na druhém stanovišti měli žáci možnost uvázat tlakový obvaz, použít škrtidlo a dozvědět se, co je v které situaci nezbytné. Třetí stanoviště se týkalo alkoholu a kouření. Dozvěděli se, kolik procent alkoholu má jaký nápoj, jaké jsou následky kouření, a mohli na vlastní oči vidět, kolik dehtu zanechá v plicích jedna cigareta a jak vidí člověk se dvěma promile alkoholu. Na čtvrtém stanovišti se žáci poučili o tom, kdy a jak se dává sterilní krytí, jak se ošetří zlomené zápěstí a otevřená zlomenina lýtka. Páté stanoviště – virtuální realita. Dozvěděli se, co je hoax, kde se s ním setkáme, kolik lidí využívá Facebook a jak si zabezpečit své účty na sociálních sítích. Po přesunutí na šesté stanoviště, kde byla připravena resuscitace, se žáci měli naučit, jak člověka oslovit, poslouchat dýchání, vydělat z dutiny ústní nečistoty. Nacvičili masáž srdce i zotavovací polohu. Na sedmém stanovišti byly děti zasvěceny do světa reklam, jejich záporů, kladů, cílů a prostředků, kterými nás mají zaujmout. Osmé stanoviště – obvazová technika a transport – ošetření kotníků šátkovým obvazem, vázání klasovým obvazem, obvaz ucha nebo oka, pacička. Na devátém a posledním stanovišti žáky čekalo povídání o žákovském parlamentu, prohlížení fotek z nejrůznějších akcí a odpovídání na nejrůznější dotazy.

Na všech stanovištích žáci v rámci družstva pracovali společně, nejednalo se o soutěž.
Doufáme, že se tato akce všem zúčastněným líbila, že získali spoustu informací a zkušeností a že každý ví, čemu se vyhnout a jak se zachovat v dané situaci. Velký dík patří všem našim žákům, kteří tuto akci organizovali.

[Not a valid template]
Sdílejte!