Exkurze – Habsburská Vídeň

Většina žáků v sobotu 28. dubna ještě vyspávala v postelích, zatímco zájemci, kteří se chtěli podívat do Vídně, se už v půl sedmé sešli u prvního stupně naší školy, aby mohli vyrazit vstříc našemu celodennímu putování.
Po několika hodinách cesty, krátké zastávce v hraničním městě Mikulově a úvodním slově našeho pana průvodce jsme konečně vystoupili do krásného slunečného počasí, které nás provázelo po celý den. Prošli jsme si zahrady letního sídla Habsburků, Schönbrunnu, v českém překladu Krásný pramen. Při procházce jsme poslouchali výklad pana průvodce, nechybělo fotografování Neptunovy fontány a kolonády Gloriette.
Později nás autobus převezl do jiné části Vídně. Procházeli jsme za stálého vyprávění okolo památníku Marie Terezie, velkovévodkyně, která zavedla školní docházku spolu s celou řadou dalších reforem, vedle nichž zvládla vychovávat svých šestnáct dětí. Brzy jsme se dostali k hradu Hofburgu, vládního sídla Habsburků. Po krátkém odpočinku jsme se vydali k dómu svatého Štěpána a prošli jsme se krásnou Volksgarten, nemohli jsme vynechat památku a povídání u památníku Alžběty Bavorské. Cestou zpět k autobusu jsme míjeli Burgtheater, Neues Rathaus a budovu parlamentu.
Nakonec jsme zamířili do Pratru, obrovského zábavního parku, jehož některé atrakce z více jak 250 se tyčí nad Vídní a jsou vidět už z dálky. Každý z nás určitě vyzkoušel alespoň jednu atrakci, ať už to byly horské dráhy nebo Vídeňské kolo. Po páté hodině už ale nastal čas na odjezd a my jsme se pomalu loučili s tímto krásným městem, kde vedle vyrůstajících mrakodrapů stále zůstávají historické památky, které si i po stovkách uplynulých let stále uchovávají své kouzlo.
Barbora Broklová, 8. D

 

Sdílejte!