Osvětim – svědomí lidstva

Dne 26. dubna se 48 deváťáků ZŠ Staré Město zúčastnilo tradiční vzdělávací exkurze
do koncentračního tábora v Osvětimi. Letos jsme nemuseli vyjíždět v brzkých ranních hodinách (jak bývá zvykem), protože prohlídka tábora byla objednána na 13 hodin. Během téměř čtyřhodinové cesty autobusem jsme se od pana průvodce Kočího dovídali zajímavosti o zemi našich severních sousedů (dal nám i malou lekci polštiny). Kolem půl jedné jsme dorazili do Osvětimi.
Nejprve jsme navštívili část Auschwitz I. Před vstupem do areálu se nám představili místní česky hovořící průvodci a obdrželi jsme sluchátka. Prošli jsme branou s nápisem „Arbeit macht frei“ („Práce osvobozuje“). První, co jsme uviděli, byly cihlové domky, železné mříže a ostnaté dráty. Procházeli jsme mezi jednotlivými bloky, viděli jsme tzv. zeď smrti, dojaly nás i osobní věci popravených lidí – kufry, boty, brýle, hračky… V jedné z vitrín byly vystaveny plechovky od vražedného Cyklonu B. Navštívili jsme i expozici věnovanou českému národu. Průvodci nám vyprávěli příběhy, ze kterých běhal mráz po zádech.
Druhá část táborového komplexu, kam jsme poté během několika minut přejeli, se nazývá Birkenau (Březinka). Zastavili jsme se u nástupiště (rampy), kde probíhalo rozdělení vězňů. Dodnes tam stojí vagon, ve kterém byli lidé přiváženi, prohlédli jsme si i původní dřevěné domky s palandami pro vězně. Celý areál jsme viděli i shora z prosklené strážní věže.
Prohlídka obou částí koncentračního tábora trvala 3 hodiny a na všechny silně zapůsobila.
Exkurze do Osvětimi nám dala pohled do minulosti a připomenutí nejtemnějších časů vůbec. Při cestě autobusem domů každý alespoň chvíli přemýšlel o tom, co v Osvětimi viděl a slyšel.
A protože téma naší exkurze bylo opravdu silné a náročné, jako odlehčení jsme zvolili krátkou zastávku v nákupním centru, kde jsme za zbylé zloté koupili polské sladkosti a drobné dárky.

Sdílejte!