Jeden svět – festival dokumentárních filmů

Od 5. – 14. března probíhal v 37 městech v ČR 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech, který je v současnosti největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě.

Tohoto festivalu se zúčastnili také naši žáci 8. a 9. ročníku. Zhlédli film Rádio Kobání, který se věnoval tématu krizových oblastí, válečného konfliktu a médiím.

„RÁDIO KOBÁNÍ / REBER DOSKY / NIZOZEMSKO / 2016
Mladá kurdská reportérka Dilovan založila rádiovou stanici v sutinách svého rodného syrského města Kobani. To se po dlouhých bojích nakonec ubránilo ofenzivě Islámského státu. Rádio Kobání se stalo nejen zdrojem informací, ale i energie a pocitu stability v obdobích války i klidu. Vysílá rozhovory s místními uprchlíky, vojáky i novináři, kteří často přicházejí rovnou z míst střetů s Islámským státem. Dilovan však není pouhou reportérkou, je především dívkou, která na pozadí válečného konfliktu prožívá své lásky a přátelství. Film, jenž se nevyhýbá ani explicitním záběrům na oběti násilí, se stává průvodcem po syrském městě, kam se pomalu vrací život.“

Film byl následován diskuzí s Martinou Kutilovou, válečnou reportérkou, která sama několikrát navštívila Kobání. Vysvětlila situaci v tomto městě, jeho význam ve válce v Sýrii a odpověděla na všechny dotazy žáků.

Sdílejte!