Chaloupky 15. 2. 2018 – Den čtvrtý

Tak se nám náš pobyt na Vysočině pomalu chýlí ke konci a dnešním tématem je Dospělost. Už od včerejška jsme věděli, že si budeme muset vybrat zaměstnání, kterým se vyučíme. Program byl tento den rozdělen na dopolední a odpolední část. V každé části bylo na výběr z několika povolání a naším úkolem bylo je během hodiny a půl zvládnout. Takže jsme nemohli ztrácet čas. Hned po snídani jsme se rozprchli do svých dílen, aby se z nás stali papírníci, bylinkáři nebo ptáčníci (čihaři). Přičemž vybrat jsme si mohli jen dvě z těchto tří povolání. A co obnášela jednotlivá povolání? V papírnické dílně se děti naučily ručně vyrábět různobarevný papír, který si na památku mohou odvézt domů. U paní bylinkářky se děti učily poznat různé druhy bylin a jejich účinky. Poté si namíchaly svou vlastní bylinkovou směs, vařily z ní čaj a uvařený čaj s chutí vypily. Ptáčníci se nejprve vypravili ven nakrmit ptáky, které pak z učebny dalekohledem pozorovali. K dispozici měli barevné obrázky ptáků vyskytujících se v okolí a ze své pozorovatelny se snažili některé druhy rozeznat a přiřadit. Pod lupou zkoumali, z čeho si různé druhy ptáků staví svá hnízda, a pod mikroskopem sledovali strukturu ptačích per. A pak byl čas na oběd. Po obědě nás čekala další povolání. Tentokrát jsme si mohli vybrat z této nabídky: lyžař, řezbář, stopař + myslivec a včelař. Zvolili jsme si zase dvě nám nejbližší aktivity. Děti, které rády běžkují nebo chtěly běžky zkusit, se šly s lektorem projet do blízkého okolí. V řezbářské dílně si všichni zúčastnění vyrobili ozdobu na krk z různých druhů dřev. Stopaři a myslivci se dozvěděli spoustu nových informací o lesních zvířatech a pak si formou hry nově nabyté vědomosti zopakovali. Zpestřením jim bylo poznávání zvířat podle nahraných zvuků.  Včelaři se podívali dovnitř úlu, zjistili, jaké rozličné funkce včely v úlu plní a kolik práce zastanou. Nakonec proběhla ochutnávka různých druhů medu. Po skončení dílen měli všichni osobní volno a načerpali energii vydatnou večeří. V 19 hodin nastal čas na poslední večerní program. Tím byla noční hra Lovci světýlek. Principem hry bylo najít v lese bez baterky co nejvíce světýlek a přinést je na určené místo. Aby to ale nebylo tak jednoduché, světýlka strážila hlídka. Ta když zahlédla nějakého zloděje světýlek, posvítila na něj baterkou a on se musel vrátit na start a získat nový život od paní učitelky výměnou za splnění nějakého úkolu. V prvním kole hry byly patrné obavy dětí ze tmy. To se ale záhy změnilo a děti nakonec s nadšením absolvovaly tři kola hry a spokojeně po hodině hry odcházely zpátky do chaty.

 

Sdílejte!