Chaloupky 14. 2. 2018 – Den třetí

Dnes se náš pobyt zde na Chaloupkách přehoupl přes svou polovinu a tématem dne bylo dospívání. Jakožto dospívající nás čekala cesta do světa. Hned po probuzení nakrmili dobrovolníci místní zvířata, poté jsme si všichni dali snídani a vyrazili jsme na cestu. Prvním naším úkolem bylo dostat se na nedalekou místní farmu – do Zašovic. Cesta zasněženou krajinou byla příjemná a podle mapy jsme neomylně dorazili do cíle. Na farmě jsme se již tradičně rozdělili na tři skupiny a ty se postupně prostřídaly na různých stanovištích. První stanoviště se jmenovalo Farma a spočívalo v prohlídce farmy, všech přilehlých budov a hospodářských zvířat. Procházeli jsme se v ohradě s ovcemi, kozami i prasetem. Pohladili jsme si koně, viděli malá telátka i ovčácké psy. Druhé stanoviště se jmenovalo Mléko. Tady jsme se dozvěděli vše, co se mléka týká, a sami jsme si zkusili vyrobit máslo a sýry. Poslední stanoviště neslo název Vlna a opravdu jsme si s vlnou pěkně pohráli. Nejdřív jsme se v teoretické části dozvěděli, čím se liší různé materiály, ze kterých je vyrobeno naše oblečení, a jak se tyto materiály získávají. Vysvětlili jsme si různé pojmy jako bavlna, mohér, len, konopí, hedvábí a na závěr této dílny jsme si z plsti vyrobili malý dáreček na památku. Protože práce na farmě byla časově náročná, přerušili jsme ji jen na obědovou pauzu. Když jsme měli všechno hotovo, čekala nás cesta domů. Ta byla o to dobrodružnější, že jsme dostali instrukce s fotografiemi různých bodů, kolem kterých jsme museli projít. Vytvořili jsme si více skupinek a v průběhu cesty srovnávali své postřehy, takže jsme nakonec všechny body našli a zpět na Chaloupky jsme dorazili právě včas na odpolední svačinu. Poté děti využily své osobní volno k odpočinku nebo k vyrábění malých dárečků pro sebe či své blízké. Následovala večeře a rozdělení dětí do pracovních skupin na zítřejší den. Večer jsme strávili hraním deskových, společenských a karetních her.

Sdílejte!