Parlamenťáci v Praze

Letos se náš žákovský parlament zapojil do soutěže o Nejinspirativnější projekt žákovského parlamentu. Podle krátké anotace o naší zatím největší akci STARák SHOW jsme byli vybráni z 26 škol do dalšího kola, v němž jsme s dalšími devíti školami sestříhali krátké video. Poté se spustilo internetové hlasování o pět nejlepších projektů. My jsme se mezi TOP 5 škol nakonec nedostali. Mrzelo nás to, ale věděli jsme, že jsme samotný projekt zvládli na jedničku, že jsme celou dobu hráli fér a drželi se pravidel. Ale i tak se šest parlamenťáků dočkalo odměny v podobě cesty na samotné vyhlášení, které se konalo v úterý 28. listopadu v Senátu České republiky. 

Ten den jsme se velmi brzy sešli na vlakovém nádraží a nepatrně rozespalí jsme před půl sedmou vyjížděli vlakem směrem ku Praze. Tam jsme dorazili po deváté hodině a šli jsme na krátkou exkurzi po Praze. Prohlédli jsme si Václavské i Staroměstské náměstí, orloj, z dálky obdivovali Prašnou bránu a nechyběla ani společná fotografie u sochy svatého Václava. Po obědě už naše kroky vedly k metru, jímž jsme se dopravili na Malou Stranu. Zahlédli jsme Pražský hrad a už se blížili k našemu místu – Senátu. Po bezpečností kontrole jako na letišti konečně mohla započít představení finálních projektů a poté další hlasování. Po spočítání hlasů a přestávce proběhlo vyhlášení výherce. Následoval workshop, ve kterém jsme si vyzkoušeli práci s parlamenťáky z jiných škol a dopodrobna jsme rozebírali, zda si myslíme, že by šestnáctiletí měli mít volební právo. Cesta do hlavního města nebyla určitě zbytečná. Odvezli jsme si nové poznatky, a třeba i nové kamarády. V půl sedmé večer jsme nasedali na vlak a plni zážitků jsme se nechali unášet k našim domovům.

Za ŽP Barbora Broklová

Činnost parlamentu je podpořena Zlínským krajem.

Sdílejte!