Ostrava

Ve čtvrtek 16. listopadu se vydaly všechny deváté třídy do Ostravy, do Landek Parku a do Světa techniky. Měli jsme sraz před školou už o čtvrt na osm a vyjížděli o půl osmé, abychom co nejdříve dorazili do Ostravy. Ta nás přivítala nehoráznou zimou.

Nejprve nás čekal dopolední program. Po skupinkách jsme se vydali do muzea na expozici báňského záchranářství. Tam byly vystavené nejrůznější dýchací přístroje, potápěčské obleky, oživovací technika a v neposlední řadě portréty samotných záchranářů a pietní místnost padlých. Poté jsme sfárali do dolu důlní jámou v těžní kleci. Průvodce nám ukazoval podobu uhelných slojí a geologických vrstev, přístroje na těžbu a podmínky při práci horníků, figuríny v životní velikosti jsme zdravili „Zdař Bůh“. Mohli jsme si vyzkoušet, jak vypadá absolutní tma v dole, průvodce nás potom upozornil, že pevné osvícení bylo jen na nejdůležitějších místech, a proto bylo nutné, aby si horníci svítili sami lucernami.

Po skončení programu jsme se přesunuli do Světa techniky do areálu bývalých vítkovických železáren. První místo, kde nám bylo konečně teplo. Začínali jsme 3D projekcí o tom, jak vidí svět ptáci. Pak přišla na řadu zábavnější a akčnější část, kde nás čekalo objevování světa mnohdy na vlastní kůži. Otevřel se nám svět civilizace, vědy, objevů a také přírody. Po celou dobu bylo pořád co dělat, a myslím, že stojí za to zajet se tam podívat i někdy s rodiči.

O půl čtvrté jsme vyrazili směrem k domovu. Byl to unavující, ale zároveň super výlet.

Míšková Olga, IX. A

Sdílejte!