Nenech se zlákat

Dne 22. června proběhla na naší škole akce s názvem ,,Nenech se zlákat“, která byla určena žákům 5. ročníku, kteří tento den navštívili 2. stupeň. Zmíněná aktivita, kterou zorganizovali členové žákovského parlamentu, peeristé a zdravotníci, probíhá v rámci projektu Efektivní prevence, který je podpořený Zlínským krajem. Pro žáky bylo připraveno celkem 9 stanovišť, na kterých se seznámili s nástrahami dnešní doby, na které by si měli dávat pozor. Také se zde naučili, jak se lépe zachovat v krizových situacích. Na prvním stanovišti se mohli žáci dozvědět něco o poruchách příjmu potravy – které z jídel dne je nejdůležitější, co by dané jídlo mělo obsahovat a co je to anorexie a bulimie. Na stanovišti s číslem 2 si děti musely poradit s řeznou ránou, s žilním krvácením na předloktí a s krvácením z nosu. Stanoviště s názvem „Alkohol a kouření“ nenechalo jediného žáka bez zvědavosti. Zde se mohli dozvědět, kolik procent alkoholu má jaký nápoj, co je to alkoholismus, jaké jsou následky kouření a nakonec mohli na vlastní oči vidět, kolik dehtu zanechá v plicích jedna cigareta a jak vidí člověk, který má v sobě asi 2 promile alkoholu. Na stanovišti číslo 4 si museli poradit s otevřenou zlomeninou a zlomeninou klíční kosti. Z tohoto stanoviště se žáci přesunuli na stanoviště číslo 5 zabývající se virtuální realitou. Dozvěděli se, co je to například hoax, kde se s ním setkáme, kolik lidí využívá Facebook a jak si zabezpečit své účty na sociálních sítích. Na 6. stanovišti se žáci naučili resuscitovat nejen dospělého člověka, ale také dítě v jejich věku. Po přesunutí na 7. stanoviště byly děti zasvěceny do světa reklam, jejich záporů, kladů, cílů a prostředků, kterými nás mají zaujmout. Na 8. stanovišti už je čekala obvazová technika a transport zraněného člověka. Na závěr nesmělo chybět povídání o žákovském parlamentu, prohlížení fotek z nejrůznějších akcí a odpovídání na nejrůznější dotazy.

Doufáme, že se tato akce budoucím žákům druhého stupně líbila a že získali spoustu nových informací a zkušeností, díky kterým se už nikdy nenechají zlákat…

Sdílejte!