Vítězné tažení zdravotníků ze Starého Města

Do budovy SPHZŠ v Uherském Hradišti, kde se konala okresní soutěž Hlídek mladých zdravotníků, jsme dorazili jako poslední. V aule se sešlo celkem sedm soutěžících družstev. Na okukování soupeřů nebyl čas. Po oficiálním zahájení jsme usedli do lavic a zahloubali se do testů prověřujících naše znalosti lidského těla a první pomoci. Nebyl čas oddychovat. Postupně jsme mizeli u prvních soutěžních stanovišť. Poté, co jsme zdárně identifikovali byliny a jejich sbírané části, jsme se ocitli u první modelové situace. Na komunikaci mezi Kunovicemi a Hlukem došlo k autonehodě. Řidič skončil s poraněným předloktím a velkou tržnou ránou na hlavě. Utrpěl otřes mozku. Pod koly jeho vozu skončili dva mladí lidé. Prvního z nich bylo třeba resuscitovat. Tělo druhého bylo pokryto řadou šrámů. Velká modřina na břiše svědčila o rozsáhlém krvácení do dutiny břišní. Velitelka rozdělila úkoly a opatřila místo nehody výstražným trojúhelníkem. Po pěti minutách byli všichni zranění předáni k dalšímu ošetření posádce sanitky. Mohli jsme být spokojeni. Bezmála plný počet bodů nám byl odměnou za dobře provedený zásah. V patře budovy jsme se stali svědky další situace. Dvě mladé ženy spadly ze stromu. První z nich si dlaní jedné ruky podepírala podivně vyhlížející předloktí. Kosti byly v atypickém postavení. Z rozsáhlé rány na bérci vytékala kaluž tmavé krve. Druhá žena velmi obtížně dýchala. Při pádu si protrhla hrudní stěnu. Vzduch nasávaný do rány utlačoval plíci v její hrudi. Silně odřené končetiny nasvědčovaly pádu z relativně velké výšky. Zkušení záchranáři profesionálně zastaví tlakovým obvazem rozsáhlé žilní krvácení a ošetřují nešťastně zlámané předloktí. Prohlubující se kolaps plíce druhé ženy byl zastaven přiložením neprodyšného obvazu. Hluboké oděrky překryly vrstvy sterilního materiálu. Krvácení z nosu ustalo po přiložení prakového obvazu. Pracujeme rychle a zručně. Následné ohledání dívek neprokázalo další možná zranění. Zabezpečili jsme jim tepelný komfort a po příjezdu sanitky je předali do rukou profesionálů. Zbývá ještě prokázat, že jsme zdatní ve zhotovování šátkových a obinadlových obvazů a rychle si dokážeme poradit s neschůdným terénem, kde je třeba zraněné transportovat vlastními silami. Teď už jen čekáme na výsledky. Podařilo se! Jsme první! Musíme se o tom vzájemně ujišťovat. Letos jsme toho moc natrénovaného neměli. Odměnou je nám velký jahodový dort. Odcházíme spokojeni a s vědomím, že stejně dobrý kus práce budeme muset odvést v krajském kole soutěže ve Znojmě.

Sdílejte!