Zážitkový trénink zdravotníků

Sobotní ráno je zalité sluncem. Do školy se sjíždí mladí zdravotníci. Čeká nás perný nácvik. Nad plechem čerstvě napečených buchet řeší tři hlídky mladých zdravotníků dotěrné testové otázky s tématem první pomoci a potýkají se prozatím teoreticky s diagnostikou zranění. Vládne skvělá tvůrčí atmosféra. Když jsou namaskováni první figuranti, vše může vypuknout. V hospodě se odehrála bitka štamgastů. Mladá servírka, která se je snažila utišit, byla pořezána na předloktí pravé paže. Jeden z útočníků skončil s nožem v břiše, druhý se, lapající po dechu, choulil s poraněnou plící. Místností zní rozhodné hlasy velitelů hlídek snažících si udržet přehled nad celou situací. Rozsáhlé tepenné krvácení se podařilo tlakovým obvazem zastavit a i další zraněné se zdařilo úspěšně předat k dalšímu ošetření záchranářům. Upocení z náročnosti prvního zásahu se hned vrháme do další situace. Dítě se koupalo ve vaně, když přestal fungovat ohřívač vody. Nadýchalo se plynu a omdlelo. Z koupelny se valil hustý dým. Matka zachraňující dítě se popálila na předloktí levé horní končetiny a vyvrtla si kotník. Zásah byl úspěšný. Pětileté dítě se po účinné resuscitaci rozdýchalo. Třetí tréninková situace se odehrála na cyklostezce. Paní jedoucí na kole se srazila s bruslařem. Ten se bez dechu skácel k zemi a začal promodrávat. Předloktí paní bylo silně odřené a plné nečistot. Hlídky zkoušené již třetí náročnou situací i tentokrát obstály. Situací, která měla prověřit sehranost celého družstva, byla autonehoda. Na oblastní komunikaci řidič jedoucí nepřiměřenou rychlostí narazil do sloupu veřejného osvětlení. Jeden z členů hlídky si navléká reflexní vestu a běží umístit padesát metrů před auto výstražný trojúhelník. Hlídky ošetřují čtyři pasažéry. Řidič si při nečekaně silném nárazu zlomil bázi lební. Spolujezdec na předním sedadle utrpěl poranění páteře. Jedno z dětí skončilo se zlomenou klíční kostí, druhé s otevřenou zlomeninou holenní kosti pravé dolní končetiny. Opodál už jeden z členů hlídky přikládá zraněnému savý obvaz na ucho, ze kterého mu vytéká krev, a vyšetřuje další možná zranění. Všichni členové hlídky pracují jako včelky. Odvedli velký kus práce. K našim uším doléhá houkání sanitky, která již odváží všechny zraněné po úspěšném zásahu k dalšímu ošetření do nemocnice. Usedáme na schody, abychom rozebrali některé důležité momenty. Uklízíme a plni zážitků odcházíme domů. Den se vydařil. Doufáme, že stejně dobře si povedeme při podobných situacích i v reálném životě.

Sdílejte!