Osvětim – svědomí lidstva

V úterý 2. května se 52 deváťáků brzy ráno vydalo do Polska. Cílem bylo Muzeum holokaustu v bývalém koncentračním táboře Osvětim (Auschwitz), který byl zřízen za 2. sv. války (v r. 1940) nacistou Heinrichem Himmlerem.

Po příjezdu jsme se rozdělili na dvě skupiny, každá měla svého česky hovořícího průvodce. Prošli jsme branou se známým nápisem „Arbeit macht frei“ („Práce osvobozuje“) a ocitli jsme se mezi cihlovými domky, železnými mřížemi a ostnatými dráty. Procházeli jsme mezi bloky, ve kterých vězni bydleli, byli vyslýcháni a v podzemí vězněni. Viděli jsme tzv. zeď smrti, u níž probíhaly popravy, i osobní věci popravených lidí – kufry, boty, nádobí, krémy, brýle, hračky. V jedné z vitrín byly vystaveny plechovky od vražedného Cyklonu B.

Děsivě působila i druhá část táborového komplexu – Birkenau (Březinka), kam jsme přejeli autobusem.  Nejprve jsme se zastavili u nástupiště (rampy), kde probíhalo rozdělení vězňů. Dodnes tam stojí vagón, ve kterém se lidé přiváželi. Prohlédli jsme si i původní dřevěný domek s palandami pro vězně a strážní věže. Část budov včetně krematorií stihli Němci před příchodem Rudé armády zničit.  

Prohlídka obou areálů koncentračního tábora trvala 3 hodiny a na všechny silně zapůsobila.

V Osvětimi zahynulo 1,3 milionu lidí, 90 % z nich byli Židé. Většina obětí byla zavražděna v plynových komorách, smrt ostatních byla způsobena systematickým hladověním, nucenými pracemi, absencí zdravotní péče, individuálními popravami a pseudolékařskými experimenty.

 Dnes jsou oba objekty koncentračního tábora Auschwitz I a  Auschwitz II – Birkenau památníkem, který světu připomíná zrůdnost nacistického režimu a utrpení milionů lidí z celé Evropy.

A protože téma naší exkurze bylo opravdu silné a náročné, jako odlehčení jsme zvolili krátkou zastávku v nákupním centru, kde jsme za zbylé zloté koupili polské sladkosti a drobné dárky.

Sdílejte!