Po stopách Habsburků 2017

V sobotu 29. dubna se vydalo 46 žáků z 8. a 9. tříd do Vídně, aby tam absolvovali vzdělávací program „Po stopách Habsburků“.

Putování jsme začali v bývalé letní rezidenci císařské rodiny, barokním zámku Schönbrunn. Prošli jsme se rozsáhlým zámeckým parkem, obdivovali jsme monumentální Neptunovu fontánu a vystoupali na vyhlídkovou terasu zvanou Glorietta, odkud je jeden z nejhezčích pohledů na Vídeň. Poté jsme odjeli do centra Vídně. Prohlídku města jsme zahájili na náměstí Marie Terezie. Dominuje mu majestátní socha sedící císařovny, od jejíhož narození v květnu uplyne 300 let. Pak jsme se přes náměstí Hrdinů (Heldenplatz) dostali do Hofburgu, odkud Habsburkové po staletí ovládali svoji říši, ukázali jsme si, kde sídlí rakouský prezident, kde je proslulá Španělská dvorní jezdecká škola s bílými koňmi lipicány a kde císařské apartmány. U východu z Hofburgu jsme se podívali na římské vykopávky a pak nás už luxusní ulice Kohlmarkt a Graben dovedly k dominantě Vídně – k chrámu sv. Štěpána. Po krátkém rozchodu, který jsme využili k nákupu občerstvení a čokolád domů, jsme uličkami prošli do zahrady Volksgarten k památníku nejpopulárnější rakouské historické osobnosti – císařovny Sissi. Následovala poslední pamětihodnost – v antickém slohu postavená budova parlamentu.

Třetí část našeho výletu jsme strávili v zábavním parku Prater, který existuje již 250 let a na který se mnozí těšili nejvíce. Zábava se zde střídá s adrenalinem. Někdo zažil opojení z rychlé jízdy na horské dráze, jiný si užil výhled na město z Vídeňského kola či řetízkového kolotoče Praterturm, odvážlivci absolvovali strašidelnou dráhu, na které je husí kůže zaručena.

Po celou dobu našeho pobytu ve Vídni jsme se od pana průvodce Kočího dovídali spoustu zajímavostí o vídeňských památkách, osobnostech spjatých s tímto městem, dověděli jsme se například i to, jak vznikl vídeňský řízek, štrúdl, zdejší dort nazvaný Sacher nebo kam chodila císařovna Sissi mlsat fialkové bonbóny. Z oken autobusu jsme viděli pozoruhodná architektonická díla, jak známé historické budovy Vídeňské státní opery, radnice, Hradního divadla, tak i moderní stavby OSN, vídeňského mrakodrapu DC Tower 1 a věže Millenium.

Ze sluncem zalité Vídně jsme se vrátili s pocitem prima stráveného dne.

Sdílejte!