Umíte si správně čistit zuby?

Naši šesťáci by vám už snad odpověděli ANO. V rámci hodin výchovy ke zdraví tento týden absolvovali přednášku o dentální hygieně, kterou vedli studenti Zubního lékařství Univerzity Palackého v Olomouci. Celý program začal debatou o zdravých a zkažených zubech. Žáci se mohli dozvědět, kolik stojí zubní náhrady, a proč je tedy nutné si pořádně čistit zuby. Následně se zopakovalo složení zubu a počet zubů v dětství a dospělosti. Budoucí paní zubařky prošly se žáky názvy jednotlivých zubů, zopakovali jsme si, kde najdeme v ústech řezáky, špičáky, zuby třenové a jak je to se zuby moudrosti. Pak už se přešlo na téma zubního plaku a kazu. Žáci se dozvěděli, jak vlastně takový kaz vzniká, co na zub působí negativně. Všichni jsme byli překvapeni, když nám slečny prozradily, že trvá klidně i rok, než kaz vznikne. Pak už přišly na řadu z domu donesené kartáčky – děti odpovídaly na otázky, jak by měl vypadat ideální kartáček. A odpověď? Štětinky vítězného kartáčku by měly být rovné, měkké, husté a celá hlavička kartáčku by měla být co nejmenší. Teď už taky víme, že je lepší investovat do kartáčku než do pasty. A když jedeme na dovolenou, nemusíme se stresovat zapomenutou zubní pastou doma, zuby se prý nejlépe vyčistí jen vodou. A přišel samotný nácvik techniky čištění. Přednášející vytáhli velkou zubní protézu a k tomu odpovídající kartáček a začala ukázka. Potom si už třída čistila dle pokynů zuby a byla kontrolována, zda zvládla techniku správně. Jak si tedy správně čistit zuby? Zeptejte se svého šesťáčka 🙂 Na konci celého programu si mohli odvážlivci zkusit, jak si dobře zuby vyčistili pomocí indikátoru zubního plaku. Slečny zubařky nakapaly vodičku do pusy a už se nám to hemžilo fialovými úsměvy. Někteří dostali pochvalu, jiní viděli, kde mají mezery v čištění.

Po nabídce programu se zdálo, že naši žáci si čistit své zoubky umí, a proto není taková přednáška nutná. Já jsem v to pevně věřila, a opak se stal pravdou. Po samotném programu jsem i já sama zjistila, že si zuby čistím špatně, takže jsem musela svou dentální hygienu změnit. Celá přednáška byla bezvadně vedená, tým lektorů byl parádní a profesionální. Kdyby bylo víc takových usměvavých zubařů, nebáli bychom se na zubařské křeslo zasednout.

Sdílejte!