V divadle jako ve filmu

Ve středu 1. února se vydal divadelní kroužek podruhé do Městského divadla Zlína. Čekala nás divadelní adaptace oscarového filmu Bio Ráj. Jelikož nás překvapilo množství sněhu, vyjeli jsme tentokrát o něco dřív, aby nám kulturní zážitek neunikl. Situace na silnicích byla příznivá, náš pan řidič zkušený, a tak jsme se bez jakýchkoli problémů dopravili do Zlína. Představení nás uvádí do filmového prostředí. Hlavní postavou je Fredy, inventář místního biografu. Sem za ním chodí chlapec Miloš a postupně si zamilovává kouzlo filmových pásek. Kino se pro něj stává druhým domovem a každou volnou chvíli tráví s Fredym v promítací kabině. I když se ho Fredy snaží od této práce odradit, nakonec seznamuje Miloše s povinnostmi promítače. Miloš dospívá, z filmů se už nevystříhávají projevy lásky. Z Miloše se stává promítač. Při požáru kina přijde Fredy o zrak, ale do kabiny za Milošem chodí dále jako věrný přítel. Miloš ho skrz plátno seznamuje se svou dívkou Elenou. A je to právě Fredy, kdo zasáhne do osudu zamilovaného páru. Fredy cítí, že by Miloš dosáhl vyšších cílů, kdyby opustil své rodné město a přetrhal veškeré vazby, které ho tady drží. Oba uvěří Fredyho řečem, a aniž by se viděli, nebo si vše vysvětlili, začínají Miloš s Elenou žít vlastní životy. Miloš se uchytí v Americe jako přední režisér, Elena zůstává v rodném městě, vdá se a má děti. Oba se znovu potkají až o 20 let později na pohřbu Fredyho. Teprve nyní zjišťují, co je rozdělilo, ale že bylo krásné celý život snít.

Nežijeme všichni neopakovatelný a báječný biják?

Veselý, ale i dojemný příběh byl celou dobu nepředvídatelný. Dvě a půl hodiny nám uteklo rychle a celé představení jsme ocenili potleskem ve stoje.

 

Sdílejte!