Nicholas Winton – Síla lidskosti

Ve středu 25. ledna  2017 se žáci 7. – 9. tříd zúčastnili projekce dokumentárního filmu „Nicholas Winton – Síla lidskosti“, který natočil slovenský režisér Matej Mináč. Do Starého Města film přivezl dramaturg Zdeněk Tulis.

Roku 1939, v době, kdy němečtí nacisté okupovali Československo, zachránil nenápadný anglický úředník Nicholas Winton z vlastní iniciativy život 669 převážně židovských dětí, které vyvezl přes hitlerovské Německo do své rodné Velké Británie. Podařilo se mu vypravit několik vlakových souprav s dětmi z Prahy do Londýna. Tímto činem vybojoval mnoha lidem šanci na život, válku děti přežily v bezpečí britských rodin. Mnozí zachránění dosáhli pak v životě velkých úspěchů a všechny je spojuje vděk siru Wintonovi a Británii za své životy. O odvážném činu sir Winton mlčel neuvěřitelných 50 let a jen náhodný objev kufříku s dokumenty poodhalil skutečný příběh, který ještě dnes čeká na své dokončení.

Po promítnutí filmu následovala beseda s dramaturgem. Dověděli jsme se i další zajímavosti ze života hlavního hrdiny. Samotný Nicky Winton byl velmi zábavný pán, společensky aktivní do posledních dnů svého života (dožil se 106 let). Dovedl vtipně reagovat na jakoukoliv situaci, nechyběl mu nadhled a moudrost.

Film Síla lidskosti prošel celým světem a získal nejprestižnější ocenění na většině mezinárodních filmových festivalů.

O tom, že se film a beseda líbily i ve staroměstské sokolovně, svědčí ohlasy našich žáků:

„Tento film se nám líbil. Je natočen podle skutečnosti a pravdy. Nicholas Winton je pro nás úžasný člověk, dokázal zachránit životy.“ (Viki a Sára, 7. A)

„Dokument se mi velice líbil. Já sama bych si nedokázala představit, že bych poslala své dítě pryč, ale alespoň bych ho tak zachránila. U bonusu, který nám pan dramaturg pustil, dokonce i mně uteklo pár slz. Bylo to velmi emotivní, krásné, k zamyšlení.“ (Kája Bouřová, 9. A)

„Program se mi velmi líbil, přišlo mi zajímavé, že nám vše vyprávěl někdo, kdo pana Wintona znal osobně. Mohl tak zacházet do podrobností.“ (Klára, 9. A)

„Dokument Síla lidskosti byl neuvěřitelný zážitek. Spousta lidí si tímto filmem uvědomila, jak je důležité pomáhat druhým.“ (Sandra, 9. A)

„Velmi emotivní a silné. Bylo mi líto rodičů těch dětí, snažil jsem se vžít do jejich situace…“  (Ondra, 9. ročník)

„Výborné, film byl velmi krásný, poutavý, dojemný, emotivní.“ (Monika a Adriana, 9. B)

„Byl to smutný film, ale zároveň výstraha, co vše může válka způsobit.“ (Michal Fryšták, 8. A)

„Síla lidskosti – krásná věc. Dokument se mi moc líbil. Kdyby byl každý člověk jako Nicky Winton, svět by byl dvakrát tak krásný, bez válek, bez hádek, plný soucitu a lásky.“ (Michal Šmíd, 8. A)

 

 

 

 

 

Sdílejte!