Vánoční Olomouc – město, kde mnozí studovali

13Jenom pár posledních dnů před vánočními svátky nás čekala další cesta s našimi turisty, tentokrát v tak trochu oprášené staronové sestavě. Naposledy jsme se v tomto kalendářním roce vydali na výlet. Naše kroky nás vedly do Olomouce, což je statutární a univerzitní město, centrum Olomouckého kraje, metropole Hané a historická metropole celé Moravy.

Ranní tramvají jsme zamířili rovnou na vánoční trhy v Olomouci, které se již tradičně konají na Horním náměstí, na kterém se nachází i olomoucký orloj, který je součástí radnice a pochází z 15. století.

Cesta hromadnou dopravou nám rychle ubíhala, neboť nám ji zpestřovala p. uč. Magdálková svými napínavými příběhy z dob, kdy v tomto univerzitním městě studovala. V těchto dopoledních hodinách se ale asi některým prodejcům nechtělo vstávat a vystavovat se poměrně mrazivému počasí, a tak zůstala část stánků uzavřena. To nám ale nemohlo pokazit náladu a vyrazili jsme, tentokrát pěšky, do Pevnosti poznání. Cestou jsme nemohli minout budovu Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, u které jsme nebyli ušetřeni krátkého výkladu a bylo nám zdůrazněno, že právě zde p. uč. Magdálková studovala.

Pevnost poznání sídlí v areálu Korunní pevnůstky v centru Olomouce a patří do kategorie science center. Toto interaktivní muzeum poskytuje neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů. Měli jsme možnost strávit příjemné dvě hodiny, které velmi rychle utekly. Doporučit bychom mohli čtyři stálé expozice s více než dvěma stovkami modelů a přístrojů, ale hlavně digitální planetárium, které je bezpochyby návštěvnickým tahákem tohoto muzea.

Naší poslední zastávkou byla Galerie Šantovka, kde měli všichni možnost utratit něco málo ze svých úspor za vánoční dárky a také nasytit své hladové žaludky. A pak už honem na hlavní vlakové nádraží, kde jsme si pořídili poslední selfie na památku a kde paní učitelka těm největším zapomnětlivcům připomněla, že odjíždíme z města, kde kdysi studovala!

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!