Úspěchy v literární soutěži

img_2032Již počtvrté měli možnost žáci osmých a devátých tříd zúčastnit se literární soutěže „Utíkej, rychle utíkej“, kterou vyhlašuje Střední odborná škola Luhačovice. Naši školu se snažilo reprezentovat 8 povídek různého charakteru. Avšak pouze 2 žáci obdrželi pozvánku na slavnostní vyhlášení. Už z loňských ročníků jsme věděli, že nás nějaká ta cena či ocenění nemine. V pátek 9. prosince se do samotného lázeňského města na slavnostní vyhlášení vydala Alžběta Pleváková z 9. D společně s Martinem Králíkem z 8. C. Vlak nás dovezl do Luhačovic brzy, a tak naše první kroky směřovaly do prodejny s lázeňskými oplatky. Nakoupili jsme domů zásoby, vzali si oplatek do ruky, abychom nabrali potřebnou energii, a vydali se hledat místní střední školu. Náš cíl byl nalezen a my jsme využili ve chvíli volna i nabízený Den otevřených dveří a školu si prošli. Ve 14 hodin začalo již samotné slavnostní vyhlášení. Letos bylo do soutěže zasláno 105 prací z 34 základních škol. O vítězích rozhodovala porota vedená básníkem Jiřím Žáčkem a spisovatelem Janem Cimickým. Celé vyhlašování vedl ředitel školy Karel Milička. Ceny nadějným budoucím spisovatelům předával místostarosta Luhačovic Radomil Kop a již zmiňovaný porotce Jan Cimický. Vyhlašování se měl zúčastnit i Jiří Žáček, který ale momentálně bojuje se zákeřnou nemocí, ale přes telemost jsme ho mohli alespoň všichni slyšet. Popřál všem elán a radost ze psaní. A pak už jsme nedočkavě čekali na samotné vyhlášení. Bětka už celý proces znala z loňska, Martin byl celou dobu nervózní. Porota udělovala čestná uznání, zvláštní ocenění a první až třetí místa. Bětka obhájila svůj loňský úspěch a i letos si odvezla čestné uznání. Kategorie 8. tříd byla napínavá až do úplného konce. Martinovo jméno ne a ne zaznít. Zaznělo až u toho nejlepšího umístění. Marťova prvotina si zasloužila od poroty 1. místo. Sám Martin tomu nechtěl věřit. Pak už následovalo společné focení všech oceněných, Marťa udělal rozhovor do místní televize, pan Cimický věnoval několik autogramů a úsměvů do fotoaparátů. Bětka a Marťa, naši úspěšní a ocenění pisatelé, pak byli za odměnu pozváni do cukrárny na něco dobrého. Cestu zpět jsme si zpříjemňovali rozborem vítězných povídek.

Soutěžní práce – Martin Králík

Soutěžní práce – Alžběta Pleváková

Sdílejte!