Soustředění peeristů na Smraďavce

dscn0739Vyjeli jsme linkovým autobusem do Buchlovic. Potom jsme šli pěšky a ubytovali jsme se v penzionu Na Přehradě. Proběhla krátká diskuse o tom, proč jsme tady, jaká jsou očekávání peer aktivistů na dvoudenním soustředění. Připomněli jsme si pravidla a podepsali deklaraci peer aktivistů. Po svačině čekala ty nejmladší přednáška psycholožky Beáty na téma tabakismus a alkoholismus. Ti starší se probírali hotovými prezentacemi o alkoholu, kouření, drogách, zdravém způsobu života a společně se svou vedoucí Milanou  si vysvětlovali, jak vhodně mladším dětem přiblížit danou problematiku. Bohaté a zajímavé zkušenosti novým peer aktivistům předávaly peer aktivistky z devátých tříd. Po obědě nechyběla procházka do okolí, hraní si se zvířátky a vymýšlení zajímavého fota, které by nás peeristy představovalo. Rozhodli jsme se vymodelovat ze svých těl název PEER. Pak nás pobavila hra. K odhalení drogových dealerů bylo potřeba hodně naslouchat, klást vhodné otázky, správně odpovídat. Nejstarší peer aktivistky připravily noční hru, která měla nebývalý úspěch. Den byl završen pasováním a křestem sedmáků. Druhý den nás navštívil pan Bc. Jakub Mořický, vedoucí Kontaktního centra v Uherském Hradišti. Tady poskytují službu – pomáhají  lidem závislým na legálních, ale i nelegálních drogách. Mluvil o lidech závislých na nelegálních drogách – heroinu a marihuaně. Tito závislí ztrácí schopnost orientace času, mění se jim celá osobnost a povahové vlastnosti. Trpí úzkostí, smutkem a sebevražedným chováním. Vše je doprovázeno zdravotními komplikacemi, které mohou být až smrtelné. Vzpomínal na konkrétní smutné příběhy lidí, kterým pomáhal a kteří ztratili zaměstnání, přátele, rodinu a páchali trestné činy. Skvělou tečkou na závěr našeho úžasného pobytu byly hry na spolupráci, odreagování a zábavu i pro ty naše nejmenší.

Setkání peeristů se uskutečnilo v rámci projektu Efektivní prevence, který je dotovaný MŠMT.

Sdílejte!