Nenech se zlákat

IMG_2516Dne 22. června na naší škole proběhla akce s názvem „Nenech se zlákat“. Jedná se o akci, která je součástí projektu s názvem „Jsme na palubě… Naloďte se“  zaměřený na prevenci sociálně patologických jevů, který podpořil Zlínský kraj. Celá tato akce slouží jako výstraha, na co by si žáci měli dávat pozor a také jako nápověda, jak se lépe orientovat v krizových situacích. „Nenech se zlákat!“ Přesně v takovém duchu se na škole šířila atmosféra celou středu 22. června. Na naši školu zavítali žáci 5. ročníku z okolních škol, aby si nejen prohlédli školní prostředí, ale také se něco dozvěděli. Program byl jasný –  měli obejít všech 9 stanovišť, která pro ně připravil žákovský parlament i zdravotníci. Děti byly nejprve rozděleny do skupin po 3 – 5, potom se s doprovodem jedné z žákyň 9. tříd mohli všichni vydat vstříc za poznáním. A co se odehrávalo na jednotlivých stanovištích? Na prvním stanovišti se mohli žáci dozvědět něco o poruchách příjmu potravy – které z jídel dne je nejdůležitější, co by dané jídlo mělo obsahovat a co je to anorexie a bulimie. Stanoviště s názvem „Alkohol a kouření“ nenechalo jediného žáka bez zvědavosti. Zde se mohli dozvědět, kolik procent alkoholu má jaký nápoj, co je to alkoholismus, jaké jsou následky kouření a nakonec mohli na vlastní oči vidět, kolik dehtu zanechá v plicích jedna cigareta a jak vidí člověk, který má v sobě asi 2 promile alkoholu. Z tohoto stanoviště se žáci přesunuli na stanoviště zabývající se nebezpečím internetu. Dozvěděli se, co je to například hoax, kde se s ním setkáme, kolik lidí využívá facebook a jak si zabezpečit své účty na sociálních sítích. Po přesunutí na 4. stanoviště byly děti zasvěceny do světa reklam, jejich záporů, kladů, cílů a prostředků, kterými nás mají zaujmout. Jako další nesmělo chybět ani povídání o žákovském parlamentu, prohlížení fotek z nejrůznějších akcí a odpovídaní na nejrůznější dotazy. Na stanovišti s číslem 6 si děti musely poradit s řeznou ránou, s žilním krvácením na předloktí a krvácením z nosu, na stanovišti 7 s otevřenou zlomeninou a zlomeninou klíční kosti. Na 8. stanovišti se žáci naučili resuscitovat nejen dospělého člověka, ale také dítě v jejich věku. Vše zakončili na stanovišti číslo 9, kde už je čekala obvazová technika a transport zraněného člověka.

Ve čtvrtek stejné aktivity absolvovali žáci z Nedakonic.

Doufáme, že účel akce byl splněn a že naše konečná únava nebyla zbytečná. Snad si děti odnesly spoustu užitečných informací a teď už každý z nich ví, čemu se vyhnout, jak se zachovat a hlavně…. že už se nenechají ničím a nikým zlákat!

Michaela Grebeňová, 9. D

Sdílejte!