Téma 2. světové války nejen z učebnice dějepisu…

IMG_0040V pátek 10. června opět navštívili naši školu nadšenci pro vojenskou historii. Pro žáky 9. ročníku připravili zážitkovou hodinu dějepisu, tentokrát na téma 2. sv. válka.

Nejdříve jsme vyslechli zajímavé povídání o předmnichovském opevnění naší republiky, dověděli jsme se např. o pevnosti Dobrošov či dělostřelecké tvrzi Hůrka. Pak se hovořilo o čs. jednotce, která absolvovala pochod z Buzuluku do Prahy. Prohlédli jsme si britské uniformy a sovětské zbraně – samonabíjecí pušku SVT, nejslavnější samopal 2. světové války PPŠ-41 na 72 nábojů (typická válečná ruční zbraň s jednoduchou konstrukcí vhodná pro masovou výrobu), potěžkali jsme i klasickou pěchotní pušku. Viděli jsme také uniformu vojáka Wehrmachtu s vybavením do hor – cepínem, brýlemi proti mrazu a sněhu, tvrdými botami do skal, do rukou jsme mohli vzít přes 70 let staré chlebníky, polní láhev, vojenský řád, polní lopatku, zbytek miny, originální obvaz s rokem výroby 1942, zaujal nás i dobový tisk. Dobrovolník z každé třídy si mohl vyzkoušet vojenskou uniformu příslušníka 1. čs. armádního sboru i držení pušky. Přesvědčil se o tom, že pohyb v nepříliš pohodlném oděvu s těžkou zbraní nebyl zrovna jednoduchý.

V závěru hodiny byl čas i na četné dotazy. Děkujeme p. Juříčkovi, p. Sajblovi a jejich dvěma kolegům za ukázky a také za zajímavé povídání o masovém utrpení i hrdinství, které přinesla 2. světová válka.

 

Sdílejte!