Pozdrav zo Slovenska

IMG_1197Čtvrtek 9. června, čas 6:45 hod. a před budovou II. stupně se to hemží čtyřicítkou dětí. Některé mají kroj, jiné hudební nástroj, další sportovního ducha nebo nadšení z výletu. Cíl dnešního dne je pro všechny jasný – návštěva naší partnerské školy na Slovensku. V 7 hodin vyjíždí autobus směr Základná škola Turzovka. Kromě pěkné slovenské dálnice nám cestu zpříjemňovaly i vstupy učitelů či pana ředitele, kteří celý autobus informovali o historii, zajímavostech, okolí či o floře a fauně města Turzovka. Proběhla také rychlá lekce slovenštiny. O půl 10 jsme dojeli do cíle. Přivítala nás paní ředitelka společně se zástupkyněmi a hned nás nasměrovaly – kluci se vydali na fotbalové ihrisko, kde svedli československé klání v malé kopané. Naši sportovci nechtěli na Slovensku zanechat pocit, že nejsme zdatní ve fotbale a po prvním prohraném poločase začali hrát bratia nebratia. I když fotbalisté z Turzovky měli výhodu hřiště, naši borci se nevzdali a vyhecovali se ke krásné výhře 11:4. Mezitím se děti z Dolinečky společně s cimbálovou muzikou chystaly na vystoupení pod širým nebem ve školním amfiteátru. Paní ředitelka všechny přivítala a program otevřel folklórny súbor Bukovinka. Děvčata nám zazpívala slovenské lidové písně a zahrála i na harmoniku. Potom už podium patřilo naší Dolinečce. Vedoucí souboru Kateřina Vránová představila staroměstský folklor i jednotlivá vystoupení. Po přehlídce moravských tanců a písní nás čekala prohlídka školy. Základná škola Turzovka je rozdělena do pěti budov, ale stihli jsme si prohlédnout mnoho učeben a tříd. Nakoukli jsme i do hodin a zkusili si být i slovenskými žáky. Po náročném ránu i dopoledni jsme již dostali hlad, který jsme zahnali ve školní jídelně, kde na nás čekal přírodní řízek s brambory. Po obědě jsme se sbalili, rozloučili jsme se s budovami školy a jeli společně s vedením na přichystaný výlet. Do posledního okamžiku jsme netušili, co se na nás chystá. Přejeli jsme z Turzovky za Žilinu do Strečna. Autobus nás vysadil u řeky Váh, po které nás čekala plavba na pltích. Po skupinách jsme se nalodili na několik pltí a započala hodinová cesta po Váhu, při které jsme se dozvěděli několik pověstí, pltníci v krojích nám zpříjemnili cestu slovenskými písněmi a ukázali nám nejen přírodní zajímavosti v okolí Váhu. Také nám svěřili pltě a my si zkusili povolání pltníka. Naše vodní dobrodružství skončilo pod hradom Strečno, kam jsme se ihned vypravili. Cesta do kopce byla náročná, ale prohlídka hradu nás nenudila, dokonce byla zpříjemněna hrou na klavír. Bylo vidět a slyšet, že s sebou máme hudebníky. Čas se již nachýlil a bylo nutné se rozloučit. Paní ředitelka nám popřála šťastnou cestu domů a my vyrazili směr Česká republika. I když únava na nás již byla znát, cesta domů se nesla v báječné atmosféře. Pan řidič nám pustil muziku a celý autobus zpíval až do Starého Města. I když to byl náročný a dlouhý den, všichni si ho maximálně užili.

Chtěli bychom poděkovat vedení školy Základné školy Turzovka za pozvání, milé přijetí a parádní program, na který budeme dlouho vzpomínat. Velkou pochvalu si zaslouží i pan řidič Honza, který nás se stále dobrou náladou a řidičským umem doprovázel na našem výletě.

Sdílejte!