Vítězné tažení našich hlídek mladých zdravotníků

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJe úterý 24. května. Stojíme před východem školy a pozorujeme, jak déšť nekompromisně skrápí  atrium.  Místo tradiční procházky do Uherského Hradiště na okresní soutěž HMZ jedeme autobusem. Síly se svými soupeři si jedou poměřit tři staroměstské hlídky. Aula SPHZŠ  se hemží mladými zdravotníky. Krátce po vylosování soutěžních čísel usedáme k prvnímu úkolu. Lámeme si hlavy nad testem, který má prověřit naši znalost stavby lidského těla a základů první pomoci. Nejsou to právě nejjednodušší otázky. Stanovištěm zaměřeným na léčivé byliny a historii ČČK a hnutí ČK a ČP proplouváme bez problémů. Transport zraněných a šátkové obvazy jsou měřenou disciplínou. Úkolem je vše zvládnout v co nejkratším časovém limitu. Projevuje se šikovnost starších zdravotníků, kterým tyto dovednosti již za dobu jejich několikaleté působnosti v hlídce přešly do krve. Je čas vyrazit k první modelové situaci. Na cyklostezce bolest za hrudní kostí oslabila jezdce na kolečkových bruslích. Bruslař jedoucí za ním nestihl na novou situaci hned zareagovat. Došlo ke srážce bruslařů. První z nich leží bez dechu a v bezvědomí, druhý utrpěl otevřenou zlomeninu pravého předloktí a pár odřenin. Hlídky si počínají profesionálně. Provádí účinnou kardiopulmonální resuscitaci, profesionálně obkládají úlomky kosti, dezinfikují rány. Daří se nám. Nabuzeni prvním úspěchem spěcháme k dalšímu zásahu. V parku pobíhá opilý člověk s nožem v ruce. Pořezal náhodného chodce, který si při pádu na chodník zranil zátylek. Upadá po velké ztrátě krve do šoku. Opilý vrávorající útočník si zranil nos a pořezal dlaň o nůž. Všude je plno krve. Silné krvácení umně stavíme tlakovým obvazem, zhotovujeme funkční prakový obvaz krvácejícího nosu, ošetřujeme zraněný zátylek napadeného. Provádíme protišoková opatření a oba zraněné předáváme profesionálním záchranářům. Vedeme si více než dobře.
3. června jedeme do Znojma na krajskou soutěž HMZ obhajovat své prvenství. Další hlídky skončily na skvělém 3. a 5. místě.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

 

Sdílejte!