Trénink zážitkem

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJe brzké sobotní ráno. Blankytná obloha bez mraků zalitá sluncem je příslibem pěkného dne. První členové Hlídky mladých zdravotníků dorazili do školy k pravidelnému tréninku před sérií soutěží, které nás čekají. Realizační tým starších již maskuje v přípravně první figuranty.  V sousední třídě, kde jsme vytvořili svou základnu, zatím vládne klid. Všichni ti, kdo dorazili, posedávají v hloučcích ve třídě nad hrníčky čaje či kakaa a pochutnávají si nad tím, co kdo stihl napéct. Před tím, než se vydáme k prvnímu stanovišti, prověřujeme své znalosti lidského těla, základů první pomoci a historie Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

A je to tady…  Míříme k prvnímu stanovišti, kde je podezřelé ticho. V hospodě Na Špici ve Starém Městě došlo ke rvačce mezi dvěma mladíky, z nichž jeden použil nůž. Sám si zranil dlaň a při rvačce byl bodnut do hrudníku. Obtížně dýchá. Druhý muž leží na zemi s pobodaným břichem. V jedné z ran uvízl nůž. Pouštíme se do práce. Ošetřujeme pneumotorax a hlubokou ránu v dlani, fixujeme nůž, přikládáme savý materiál a polohujeme zraněné, abychom zmírnili jejich utrpení.  Když je hotovo, ozývá se ze sousední místnosti křik ženy. Při neopatrném zacházení s plynovým sporákem došlo v rodinném domku k požáru. V domě byla asi 25letá žena s 6tiletým chlapcem. Vedoucí hlídky opatrně zkoumá terén. Vynášíme obě oběti na čerstvý vzduch. Dítě se nadýchalo kouře, došlo u něho k zástavě dechu i oběhu. Resuscitujeme. Matka velmi naříká. Má rozsáhlé popáleniny 1. a 2. stupně na obou pažích a stehnech, zvrtla si kotník. Velmi se bojí o své dítě a odmítá se nechat ošetřit. Situaci se podařilo zvládnout i psychologicky. Na třetím stanovišti v prostorách toalet se 14tiletá dívka pokusila o sebevraždu. Sedí apatická v kaluži krve, je agresivní. Je zřejmé, že se jedná o feťačku. Po ošetření silného žilního krvácení a přivolání první pomoci pokračujeme dále. Před školou se nám naskytl hrůzný pohled. Na silnici mezi Starým Městem a Huštěnovicemi došlo ke srážce automobilu s cyklistkou. Žena vezla na sedačce asi 5leté dítě. Nyní leží zaklíněná v kole se silnými bolestmi břicha a řadou oděrek na zemi. Dítě dýchá, je v bezvědomí. Řidička utrpěla velký náraz do hlavy, leží bezvládně na volantu. Zajišťujeme auto proti pohybu, oblékáme reflexní vestu, skládáme trojúhelník a vrháme se na ošetření zraněných. Ani tady jsme nikoho neztratili. První pomoc se nám daří poskytovat bez výrazných chyb. Ty, které se přece jen vyskytly, společně rozebíráme a diskutujeme o nich.

Strávili jsme společně příjemně celé dopoledne. S hlavou plnou informací se pomalu odebíráme ke svým domovům k sobotnímu obědu. Věřím, že by nikoho z nás už žádná život ohrožující situace, které bychom se stali svědky, nepřekvapila a dokázali bychom poskytnout účelnou první pomoc.

Speciální poděkování patří staršímu družstvu zdravotníků: Kristýně Uhříčkové, Lucce Korvasové, Renátě Šťastné a Romanu Valentovi, kteří se na akci nemalou měrou podíleli.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!