Po stopách Habsburků

DSCN1017V sobotu 30. dubna se vydalo 45 žáků z 8. a 9. tříd do hlavního města našich jižních sousedů, do Vídně. Putování nazvané „Po stopách Habsburků“ jsme začali v areálu velkolepého barokního zámku Schönbrunn. Je to bývalá letní rezidence Habsburků, místo narození i posledních dnů císaře Františka Josefa (v letošním roce si připomínáme 100. výročí jeho úmrtí). Prošli jsme se francouzskou zámeckou zahradou, obdivovali jsme monumentální Neptunovu fontánu a vystoupali na vyhlídkovou terasu zvanou Glorietta, odkud je jeden z nejhezčích pohledů na Vídeň.

Poté jsme se vydali do asi 5 km vzdáleného centra Vídně. Prohlídku jsme zahájili na náměstí Marie Terezie, kterému dominuje vysoká socha sedící císařovny, pak jsme se přes náměstí Hrdinů (Heldenplatz) dostali do Hofburgu, odkud Habsburkové po staletí ovládali svoji říši, ukázali jsme si, kde sídlí rakouský prezident, kde je proslulá Španělská dvorní jezdecká škola s koňmi lipicány a císařské apartmány. U východu z Hofburgu jsme se podívali na římské vykopávky a pak nás už luxusní ulice Kohlmarkt a Graben dovedly k dominantě Vídně – k chrámu sv. Štěpána. Po krátkém rozchodu, který jsme využili k nákupu občerstvení a čokolád domů, jsme uličkami prošli do zahrady Volksgarten k památníku nejpopulárnější rakouské historické osobnosti – císařovny Sissi.

Následovala poslední pamětihodnost – v antickém slohu postavená budova parlamentu. Autobusem jsme se pak projeli po majestátní Okružní třídě, viděli jsme např. budovy Vídeňské státní opery, radnice, Hradního divadla, univerzity, burzy…

Třetí část našeho výletu jsme strávili v zábavním parku Prater, který existuje již 250 let a na který se mnozí těšili nejvíce. Po skupinkách se všichni rychle rozprchli po nejrůznějších atrakcích, lákadel tu bylo mnoho např. Vídeňské obří kolo, horské dráhy, strašidelné hrady, rychle se točící atrakce, vodní tobogan… Naštěstí se nikomu z přemíry atrakcí či zmrzliny neudělalo špatně, takže jsme navečer mohli nastoupit cestu k domovu.

Po celou dobu našeho pobytu ve Vídni jsme se od pana průvodce Kočího dovídali spoustu zajímavostí o vídeňských památkách, osobnostech spjatých s tímto městem, dověděli jsme ale například i to, jak vznikl vídeňský řízek, štrúdl, dort sachr či kam a co chodila mlsat císařovna Sissi.

No a protože jsme k dobré náladě objednali i nádherné jarní počasí, vraceli jsme se ze sluncem zalité Vídně s pocitem prima stráveného dne.

DSCN1020 DSCN1023 DSCN1019 DSCN1016 DSCN1015 DSCN1014 DSCN1010 DSCN1009 DSCN1008 DSCN1007 DSCN1006

 

 

 

 

 

 

 

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!