Kouzlo Heleny Zmatlíkové

IMG_1397Ve třech dnech se žáci ze 7. A, 7. B a 7. C blíže seznámili s ilustracemi Heleny Zmatlíkové. Jednotlivé třídy se vydaly do Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti, aby se pokochaly obrázky nejčastěji vydávané české ilustrátorky 20. století. Žáci měli možnost si prohlédnout 400 originálů, které Zmatlíková vytvářela pro desítky nakladatelství a vydavatelství.Uvádí se, že Zmatlíková ilustrovala 270 knih, my jsme měli možnost vidět naživo 250 nejen českých, ale i japonských, polských a francouzských knih. Bylo zajímavé vidět Honzíkovu cestu celou v čínštině. Překvapily nás i její úplně první obrázky, které malovala pro módní časopisy tehdejší doby. Výstava nás okouzlila, dostali jsme se velmi rychle do světa dětských knížek. Myslím, že mezi sedmáky není nikdo, kdo doma v knihovničce nemá knížku s ilustracemi Heleny Zmatlíkové. Mezi vitrínami se ozývalo:Jéé, tuto knížku jsem jako malá/malý četl! Učivo o českých ilustrátorech bylo touto výstavou pěkně podpořeno. Kromě kreseb Heleny Zmatlíkové jsme ve druhém patře obdivovali i díla současné sochařky a malířky Kláry Klos. Ve třetím patře jsme si prohlédli stálou výstavu o jihovýchodní Moravě.

Kdo by si chtěl od dnešní moderní doby odpočinout, ať určitě zavítá na výstavu. Přenesete se do klidnějších časů. Výstava trvá do 3. ledna 2016.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!