Říše divů – Brighton

DSC_0015Projekt Cizí jazyky nám otvírají svět, o kterém bylo už hodně psáno, byl zaměřen také na profesní rozvoj učitelů matematiky, přírodovědných a technických předmětů. V rámci této části projektu, který je podpořený ESF a státním rozpočtem ČR, jsme zorganizovali týdenní stáž, tzv. shadowing, v britské škole Brighton and Hove High School(BHHS). Měla jsem možnost zúčastnit se běžného pracovního týdne učitelů na této soukromě dívčí škole v centru Brightonu a pozorovat tam jejich metody a postupy práce.Logo

Stáž byla zaměřena na využití digitálních technologií ve výuce. V každé mnou absolvované hodině bylo plně využito některého druhu ICT, od počítačů, přes SmartBoard, až po tablety. Zhlédla jsem mix hodin matematiky, informatiky, přírodopisu, fyziky, chemie, dokonce i kuchyněk, odpozorovala jsem nové výukové metody, dostala od britských kolegů spoustu užitečných rad a odkazů a hlavně mi byla dána příležitost pracovat s britskými žačkami ve výuce. Kromě klasických hodin mne seznámili také s jinými aktivitami, které jsou ve škole běžné. Zúčastnila jsem se setkání tzv. house, kde šila děvčata vlaječky na vánoční jarmark, a každotýdenního shromáždění celé školy v sále, při kterém si povídali o dění ve škole a promítali video z pobytu na Islandu.

Povinná školní docházky v Británii začíná již v 5 letech a končí v 16 letech. Žáci si tedy projdou celkem 11 ročníky. První dva ročníky na BHHS nazývají Early Years, první stupeň, tzv. Junior, končí 6. ročníkem, pokračuje druhým stupněm, tzv. Senior, až do 11. ročníku. Po jeho absolvování dostanou studenti certifikát General Certificate of Secondary Education (GCSE), který obsahuje ohodnocení studenta v pěti až deseti předmětech. BHHS nabízí také nepovinný 12. a 13. ročník, tzv. Sixth Form. Škola BHHS je členem největší skupiny soukromých dívčích škol Girls‘ Day School Trust, která podporuje samostatnost a dbá na zodpovědnost každé dívky za své vzdělání. Věří, že škola i dívky by měly rozvíjet své vlastní silné stránky a zájmy ruku v ruce, pomáhat si a žít jako jedno. Celá škola proto působila velmi přátelským a soudržným dojmem.

Brighton – město, které kdysi učarovalo i spisovatele Lewise Carolla, nadchlo také mě. Nenechala jsem si ujít zajímavá místa v centru a jeho okolí. Každé odpoledne jsem věnovala prozkoumávání místních krás, kroky mne zavedly na molo Brighton Pier, ke královskému paláci Royal Pavilion, ke kostelům sv. Petra a sv. Bartoloměje, do nákupních uliček The Lanes, nebo do parku The Level. Navštívila jsem také Sea Life Brighton, v němž jsem si mohla prohlédnout podmořský svět zblízka a dokonce si ho také osahat. Jedno odpoledne jsem se vydala na dobrodružnou cestu britským červeným dvoupatrovým autobusem, který mě dovezl k překrásným křídovým útesům Seven Sisters.

Pobyt v zahraničí byl pro mne obrovským přínosem, pozitivně hodnotím možnost seznámit se s prací kantorů nejen v zahraničí, ale také výuku s jiným složením a jiným počtem dětí ve třídě. Zajímavé bylo také vyzkoušet si vysvětlovat učivo v jiném než mateřském jazyce.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!