London, October 12, 2015

20151014_141121V týdnu 12. – 16. října se uskutečnil v historii naší školy první letecký zájezd do Londýna. Byl nadmíru náročný, nádherný, nezapomenutelný… Poprvé měli žáci možnost usednout do školních lavic ve skutečné jazykové škole – Škola English Study Tours, Camden, London.

Na programu byla devítihodinová výuka rozložena do tří dnů, ale nepředbíhejme. Naše mise potřebovala důkladnou přípravu, nic jsme nemohli ponechat náhodě. Mnozí z nás letěli poprvé, poprvé do Velké Británie, poprvé do zahraničí, a to hned do jazykové školy. Radost se mísila s obavami, příjemné chvění přecházelo v nervozitu s blížícím se odletem. Cestou do Brna na letiště jsou uděleny poslední pokyny, opakujeme si, co všechno víme o UK. LogoJe čas odletu, jsme odbaveni, nasedáme do letadla společnosti Ryanair. Startujeme, nabíráme rychlost, letíme… Pro někoho příjemný, pro někoho méně příjemný pocit, nicméně nezapomenutelný zážitek…V plánovaném čase 18:35 přistáváme na letišti Stansted v Londýně. Transfer z letiště autobusem zvládneme za 45 minut.

Ubytováni jsme v čistých  a příjemných třílůžkových pokojích v Hotelu IBIS Budget v Barking. Zde budeme čtyři noci. Každé ráno máme připravenou formou rautu snídani, ale někteří z nás nemají tak brzo chuť? Ale i ta se dostavila s přibývající únavou z náročného programu. Londýnské metro nám hned první den připravilo nemilé překvapení. Výluku jedné trasy a s tím spojený nepředstavitelný chaos, zmatek a tlačenici. I tuto, pro vyučující infarktovou situaci, jsme zvládli a do školy přijeli jen s malým zpožděním. Jazyková škola v Camdenu je nevelká bílá budova se třemi učebnami. Žáci absolvovali devět vyučovacích hodin ve třech dnech. Pracovali ve skupinách 13-14 žáků. Do skupin byli rozděleni dle úrovně na základě vstupních testů. Kurz se zaměřoval na zdokonalení jazykových dovedností ve všech oblastech. Žáci rozvíjeli schopnost aktivně a bez zábran používat angličtinu v praxi. Za své úsilí, nasazení, snahu a 100% docházku získali osvědčení o absolvování kurzu.

Každé odpoledne bylo věnováno poznávání Londýna.

První odpoledne nás upoutal svou krásnou architekturou Londýnský parlament spolu s věží Big Ben. Již od 11.století je budova takzvané „kolébky demokracie“ využívána jako sídlo sněmovny lordů. Big Ben nás přivítal svým dunivým vyzváněním a my jsme pokračovali k toužebně očekávané atrakci na břehu Temže – London Eye. Počasí nám přálo a z ptačí perspektivy jsme viděli Londýn  jako na dlani do vzdálenosti 60 km. Následoval přesun a prohlídka nejstarší pevnosti království Tower of London včetně klenotnice. Druhá skupinka se vydala přes Tower Bridge do St.Katharine´s Doks směrem ke Křižníku Belfast.

Druhý den, takzvaný „šlapací“, byl náročný na fyzickou kondici a prověřil  i kvalitu naší obuvi. Posuďte sami. Svěžím krokem jsme prošli upraveným St.James´s Parkem k Buckinghamskému Paláci. Koná-li se v Londýně nějaká důležitá státní akce, obyvatelé Londýna se shromáždí právě zde. Pokračovali jsme kolem Westminster Abbey. Obrovský gotický kostel zapsaný na seznamu památek UNESCO. Opatství bylo po dlouhá léta používáno jako korunovační místo a místo pro královské svatby. V dubnu zde byla poslední královská svatba a to svatba prince Williama a Catherine. Na Downing Street nám bylo umožněno foto s ozbrojenou ochrankou. Na otázku „Where are you from,“ všichni poslušně a jednohlasně odpověděli skvělou angličtinou. „We are from Czech Republic“.

Pokračujeme v prohlídce. China Town. Je plná vůní a lampionů. Foťáky nestíhají… Piccadilly Circus – nejznámější proprietou náměstí jsou barevné reklamní nápisy na obřích obrazovkách. Trafalgar Square – největší londýnské náměstí a chlouba hlavního města Velké Británie. Je pojmenováno po slavné bitvě u Trafalgaru, která skončila vítězstvím britského námořnictva. Celou úspěšnou bitvu vedl admirál Horatio Nelson. Jeho socha se tyčí uprostřed náměstí a je vysoká 52 m. Náměstí dominují dvě krásné kašny a budova Nationall Gallery. Trafalgarské náměstí je v očích Londýňanů něco podobného jako Václavské náměstí v očích Pražanů. Leicester Square – náměstí vévodí velká kina, ve kterých probíhá mnoho významných premiér. Největším z nich je Odeon, který má v jednom ze sálů kapacitu až 1 700 diváků.

Konečně  poslední přesun a interaktivní prohlídka Science Museum. Je tím pravým rájem pro ty, kdo  zajímají o vesmír, matematiku, fyziku a obecně technické věci. Muzeum má několik poschodí a každé z nich je věnováno jiné disciplíně. Mezi nejzajímavější  vystavované exponáty patří určitě slavná Stephensonova  parní lokomotiva. Unaveni, ale plni dojmů a zážitků, odjíždíme zklidněným metrem „domů“.

Třetí odpoledne, zvané „za odměnu“.

Poslední odpoledne. Posilněni ochutnávkou ze světových kuchyní vyrážíme do Hyde Parku. Obdivujeme jeho  rozlehlost. Speaker´s  Corner je tentokrát opuštěný, nikdo se k proslovům nechystá. Madame Tussauds´s , třešnička na dortu naší expedice. Muzeum vystavuje figuríny historických postav, členů královských rodin, sportovních hvězd, známých zločinců a dalších známých osobností. Zasloužená podívaná, Jsme nadšení a také jsme si prohlídku muzea voskových figurín náležitě užili. Navíc nový zážitek z 4D! Překvapivě zíráme na plátno. Jsme vtaženi do děje. Úžas, výkřiky, smích…

A konečně tolik očekávaná nákupní horečka a slib, že půjdeme na Oxford Street! Kromě malých kamenných obchůdků nalezneme na Oxford Street i velké nákupní domy. Mezi nejluxusnější patří Selfridges, který tu stojí už více než sto let. Někdo s plnou vervou, někdo z posledních sil a s posledními librami vchází do obchodního domu…

Výlet předčil všechna naše očekávání, i ta tajná. Přálo nám počasí, nepršelo. Zpáteční let byl příjemný. Cesta z Brna také rychle uběhla. Všichni jsme se ve zdraví a plni nezapomenutelných, krásných dojmů a zážitků vrátili domů. Nejeden z Vás si na tomto výletě našel kamaráda. Všichni si za své chování zasloužíte pochvalu. Zvládli jste náročný zájezd, který Vás vybavil množstvím zkušeností do dalšího života. Cizojazyčné prostředí a rodilí mluvčí byli pro Vás velkou motivací a přinášeli uspokojení a radost z učení. Následné praktické použití jazyka v každodenních situacích posílilo Vaše sebevědomí a doufám i chuť ve studiu pokračovat a stále se zdokonalovat.

Mé závěrečné poděkování patří paní učitelce Silvě Weinbergerové, průvodkyni CK Veligrad Tour paní Mileně Schneyderové a panu průvodci Martinu Hájkovi. Bez jejich týmové spolupráce by náš jazykový pobyt v Londýně nebyl zdaleka tak úspěšný. Vysoce hodnotím jejich profesionalitu , přístup,  příjemné a vstřícné  jednání.

Jazykově-vzdělávací kurz jsme zorganizovali v rámci projektu Cizí jazyky nám otvírají svět, který je podpořený ESF a státním rozpočtem ČR.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!