Oslavte s námi Evropský den recyklace baterií

Evropsky den recyklace bateriiVe středu 9. září jsme slavili historicky první Evropský den recyklace baterií. Hlavním cílem tohoto dne je zvýšení povědomí veřejnosti o důležitosti třídění a recyklace použitých baterií a akumulátorů.

Datum 9. září je spjato s narozeninami slavného italského lékaře a fyzika Luigi Galvaniho, který se proslavil pokusy s tzv. živočišnou elektřinou. Galvaniho badatelská činnost přivedla jeho současníka a oponenta Alessandra Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Princip tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.

Věděli jste, že v každé české domácnosti se nachází průměrně 49 baterií, z toho 8 použitých? To představuje více než 5 000 tun baterií, které čekají, až se vrátí k recyklaci.

Přitom čím více vybitých baterií se dostane do recyklačního procesu, tím méně přírodních zdrojů je nutno vytěžit k výrobě nových.

A jak tento den můžete oslavit vy? Udělejte si doma baterkářskou inventuru, použité baterie již nemusíte schovávat do šuplíku a na jiných nevhodných místech. U vchodu do školy naleznete box na vybité baterie a také červenou popelnici na malé elektrospotřebiče, kam můžete odkládat staré mobily, nabíječky, sluchátka a tak dále. Pomůžete tak nejen životnímu prostředí, ale také naší škole získat body v soutěži RECYKLOHRANÍ.

 

Sdílejte!