Soustředění peer aktivistů na Smraďavce

abcdČím dál častěji se setkáváme s různými druhy závislostí. Vyskytují se nejen v životě dospělých, ale bohužel i u nezletilých dětí. Naše škola proti závislostem bojuje organizací peer programů, kdy starší žáci předávají mladším informace o prevenci a o činnostech poškozujících vlastní zdraví. Rozhodli jsme se proto, že osvěžíme peer aktivistům znalosti a upevníme je v přesvědčení, že dělat peer programy na 1. stupni má zelenou. logo_zlinsky_krajDopravili jsme se linkovým autobusem na Smraďavku na penzion Na Přehradě. Po ubytování proběhla krátká diskuse o tom, proč jsme vlastně tady, jaké je očekávání budoucích peer aktivistů. Čekal nás dvoudenní program plný informací, her, předávání zkušeností a zábavy. Po obědě jsme šli na průzkum okolí, a aby nás to bavilo, vyhlásili jsme fotosoutěž na dvě témata: Droga, Nejvtipnější fotka z procházky. Nejzdařilejší fotky budou vyhodnocené nezávislou porotou ve škole a oceněny drobnými dárky. Odpoledne nás navštívil pan Beneš, který přednášel o zdravém způsobu života. Neustále nám kladl na srdce, jak důležité je hýbat se. Zdůrazňoval, že nejlepším a nejlevnější způsobem pohybu je chůze. Ukazoval návody a možnosti  chůze, třeba i s holemi, které jsou dnes velmi populární. Vysvětlil, že sedavým způsobem života si zbytečně přivozujeme nemoci. Dozvěděli jsme se, že sezením zatěžujeme páteř dvakrát více než při chůzi nebo stání. Velmi poutavě mluvil o škodlivém kouření. Předvedl praktické pomůcky The Skeleton Smoker (Kuřáka kostlivce) a Kouřící Sue, která kouří za dva a ukazuje nebezpečí, které s sebou přináší kouření během těhotenství. Děti si kouření prakticky vyzkoušely na modelech. Stlačováním balónku se  jedovatý dehet z cigaretového kouře shromažďuje ve zkumavce umístěné tam, kde by byly plíce. Byl cítit zápach. Upozornil na velmi nebezpečné nemoci z kouření. Po večeři proběhla netradiční stezka odvahy ve sklepě, kdy každý zúčastněný musel se zavázanýma očima prokázat odvahu, nebát se správně rozhodnout a splnit deklaraci peer aktivisty přísahou. Nechybělo pasování a křest peer aktivistů, žáků 7. a 8. tříd.
Úspěšné zvládnutí přísahy jsme oslavili diskotékou a zakončili pohádkou na dobrou noc. Předčasně ráno nás probudily místní ovečky, ale s dobrou náladou jsme se pustili zase do práce. Probírali jsme se hotovými prezentacemi o alkoholu, kouření, zdravém způsobu života a společně se svou vedoucí  si vysvětlovali, jak vhodně mladším dětem přiblížit danou problematiku. Bohaté a zajímavé zkušenosti novým peer aktivistům předávaly peer aktivistky z devátých tříd. S druhou skupinou zase pracovala paní psycholožka Beata. Doplnila informace na téma Tabakismus a Alkoholismus. Nezapomněli jsme taky na našeho metodika prevence na 2. stupni skvělého pana učitele Alana Navrátila a poslali jsme mu všichni na facebook pozdrav z pobytu s přáním brzkého uzdravení. Skvělou tečkou na závěr našeho úžasného pobytu jsme vyzkoušeli protistresové aktivity a zahráli jsme si hry na spolupráci, odreagování, zábavu i pro ty naše nejmenší.

Ještě pár postřehů peer aktivistů:

• příští rok pojedu, změnila bych prostředí, víc o samotě, bylo to tu lepší než ve škole, protože tady jsme v přírodě a cítím se tu mnohem líp
• dlouho jsem přemýšlela, jestli mám sem jet, potom, jestli mám vážně vstoupit do peeru, nakonec jsem to udělala, protože jsem chtěla pomoct dětem, aby v dospělosti nedělaly tyto hrozné věci, jsem ráda, že jsem tu byla, a teď už je mi jedno, že se mi smějí
• byly výborné obědy, skvělá Beata a Milana, výborné ubytování
• odpočinuly jsme si od školy, seznámení s novými kamarády, informace užitečné do peeru, ale i do života
• příště dobrodružnější procházky, lepší vybavení, poznala jsem nové lidi a lepší spaní
• jo, bylo to super, hry byly mazané, ale mohlo to být na 3 dny
• více jsme se poznali, mohlo to být na 3 dny
• dozvěděla jsem se hodně nových informací, taky jsem se pobavila u různých her a dozvěděla jsem se, jak mám správně sedět a jak si mám rovnat záda
• bylo to super, je mi divné, že jsem byl jediný kluk
• Je lepší jet někam ze školy, protože na výletě budeme více otevřenější, s novými členy se lépe seznámíme, moc děkuji za úžasný výlet, bylo to super, v srdíčku peer
• bylo fajn strávit ty dny v přírodě a bylo super poznat nové lidi
• byly to skvělé dva dny, získala jsem nové informace a poznala jsem nové lidi, pobyt by mohl být delší
• ROZHODNĚ POKRAČOVAT
• výlet je skvělá věc jako zásluha za odvedenou práci
• bylo to absolutně úžasnoucí, je mi líto, že už to víckrát nezažiji
• chtěla bych jet i příští rok, hodně jsme se naučili, strašně se mi tu líbilo

Pobyt proběhl v rámci projektu Na palubě parlamentu, který je podpořený Zlínským krajem.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

 

Sdílejte!