Česko-slovenské stretnutie

Návštěva SKPět let již naše škola spolupracuje se Základnou školou Turzovka na Slovensku. Začalo to mezinárodním projektem, kdy si žáci vyměnili záložky do knih. Od té doby se poslalo mnoho přání – k Vánocům, Velikonocům, k Valentýnu. Ve čtvrtek 11. června jsme měli všichni možnost poznat naši partnerskou školu osobně, protože přijali naše pozvání, a tak 23 žáků a 6 pedagogů absolvovalo dvouhodinovou cestu, aby vystoupili před budovou naší školy. Všechny společně čekal perný den. Po příjezdu následovala krátká prohlídka školy. Pak už se slovenských žáků ujali naši osmáci. Prvotní tréma a nervozita brzy opadla a z neznámých lidí se bleskurychle stali přátelé, kteří si měli o čem vykládat. Následovalo porovnání sil jednotlivých škol ve volejbale. Oranžové družstvo z Turzovky nemělo v plánu prohrát, ale domácí prostředí a fanoušci z řad deváťáků zajistili výhru domácím borcům. Obě družstva volejbalistů dala do svých podání vše, proto jsme viděli kvalitní volejbalový turnaj. Po sportovním klání nás čekal kulturní program. Žáci II. stupně se shromáždili v atriu, aby porovnali, co která škola umí. Jako první vystoupily slovenské mažoretky, které si nachystaly choreografii s hůlkami. Po nich následoval „tanec sedmi kroků“ v podání EKO týmu. Po menším přemlouvání si zkusili tanec zatancovat nejen naši žáci, ale přidaly se i děti ze Slovenska. Poté následovalo folklorní pásmo. Děvčata ze souboru Bukovinka zpívala slovenské národní písně, při jedné z písní je doprovázela dívka na akordeon. Ani naše staroměstská Dolinečka se nenechala zahanbit a předvedla pěkné pásmo, při kterém byla doprovázena cimbálovou muzikou Dolinka při ZUŠ Staré Město. Poslední vystoupení bylo věnováno opět mažoretkám, které náš kulturní program ukončily sestavou s pom-pomy. Následoval obědIMG_1295 a slovenští žáci si na poslední vyučovací hodinu sedli do tříd a zkusili si českou výuku, což mělo u většiny kladný ohlas, například holky z fyziky byly úplně unešené. Než si slovenští učitelé prohlédli I. stupeň, v atriu začala česko-slovenská lekce. Naše děti se ptaly na jednotlivá slova a slovenští žáci jim s nadšením odpovídali. A tak to probíhalo i naopak. Obě strany vzpomínaly na slova, která jsou v našich jazycích odlišná. Poslední bod v našem nabitém programu byl věnován prohlídce zámku Buchlovice. Prohlídka v českém jazyce nedělala našim sousedům žádné potíže, bedlivě poslouchali a určitě si rozšířili své vědomosti. Chýlil se konec našeho setkání a už nám nezbývalo než Slovákům popřát šťastnou cestu. Určitě se obě strany těší na další společné setkání.

http://zsturzovka.edupage.org/text/?text=text/text5&subpage=10&

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!