Exkurze do Osvětimi

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVe středu 6. května se 46 žáků devátých tříd vypravilo pod dohledem p. učitelky Ondruškové a p. učitelky Kunderové do Polska. Cílem naší cesty byla továrna na smrt – koncentrační tábor Osvětim. V brzkých ranních hodinách jsme se sešli před budovou prvního stupně. Po cestě nás potkal prudký liják, a proto jsme se strachovali, zda nám počasí exkurzi nepokazí. Ale naštěstí nám přálo. I když jsme zpočátku museli tábor procházet s deštníky, počasí se brzy umoudřilo, a tak jsme se plně soustředili na poutavý výklad obou polských průvodců. Dozvěděli jsme se, jaké podmínky panovaly v hlavním táboře i v přilehlé Březince, kolik lidí bylo do Osvětimi přivezeno a kolik jich přežilo nepředstavitelné hrůzy, které museli vězni snášet. Paní průvodkyně ve svém výkladu zmiňovala příběhy konkrétních lidí a seznámila žáky nejen s fyzickým terorem, který nacisté používali, ale hlavně s terorem psychickým. Žáci pochopili, o jak vážné téma se jedná, a proto v naprosté tichosti poslouchali, jak Němci zabíjeli děti před očima rodičů, jak trestali vězně, kteří se pokusili o útěk, jak lidem lhali do očí.

Exkurze byla pro žáky jistě velkým přínosem a věříme, že i v dalších letech o ni bude velký zájem.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!