Beseda se spisovatelkou Petrou Dvořákovou

dilnaV úterý 14. dubna se několik tříd naší školy zúčastnilo besedy se spisovatelkou Petrou Dvořákovou. Beseda se konala na Radnici ve Starém Městě. Petra Dvořáková je spisovatelkou, publicistkou a scénáristkou. Píše např. scénáře k dětskému seriálu vysílaném na Déčku – Planetě Yó. Paní Dvořáková žije se svými dětmi ve Znojmě. Spisovatelkou se stala díky nemoci syna, dřív byla zdravotní sestra. Když jí onemocněl syn, potřebovala práci, kterou může dělat doma. Proto začala psát.

Napsala dvě knihy pro dospělé – „Proměněné sny“. Za tu dostala cenu Magnesia Litera. Druhá kniha se jmenuje „Já jsem hlad“. Ta je o boji s mentální anorexií.

Roku 2013 vydalo nakladatelství Host její první knížku pro děti – „Julie mezi slovy“. Je to knížka, které byla celá beseda věnována. Kniha vypráví o desetileté Julii. Ta poznává, že je na světě spousta slov, kterým nerozumí a používají je hlavně dospělí, například finance, kyberšikana. Její rodiče se rozvedli. Maminka bydlí v Praze a tatínek bydlí se svými dvěma dcerami, se starší Julii a mladší Elou, na venkově u své nové přítelkyně. Ta má dva syny.

Julie poznává nová slova. A taky nemá ráda pomazánky, protože je má každý den na svačinu. Nechutnají už ani tetiným synům. Ani Ele.

Julie říká tatínkově nové přítelkyni „teto“.

Knížka „Julie mezi slovy“ nás opravdu zaujala. A to jsme z ní slyšeli jen kousek.

Během spisovatelčina povídání a čtení jsme si zasoutěžili o náramky. Vyhrály je dvě čtvrťačky. Skoro každý si odnesl z Radnice malou papírovou knížku s věnováním a spisovatelčiným podpisem.

Nakonec jsme mohli paní spisovatelce pokládat otázky. A my dvě, jako redaktorky školního časopisu, jsme se samozřejmě taky vyptávaly:

1. Už od dětství jste chtěla být spisovatelkou nebo jste toužila po jiném povolání?

Jako malá jsem vůbec netoužila být spisovatelkou, spíše jsem chtěla být malířkou.

2. Jaké jste měla známky z českého jazyka?

Jedničky a dvojky, ale nesnášela jsem diktáty. Napsala jsem třeba pěknou slohovou práci, ale pak jsem dostala špatné známky za pravopisné chyby.

3. Jak vás napadají náměty na knížky?

Někdy na procházce. Někdy mě prostě napadnou jen tak a pak si to napíšu.

4. Vymýšlela jste a psala jste už jako dítě?

Ne. První knihu jsem napsala ve dvaceti šesti letech.

5. A kdo vlastně rozhodne o tom ilustrátorovi?

Já můžu mít požadavek na ilustrátora, vydavatelství může mít požadavek na ilustrátora, ale záleží na tom, kolik bude chtít ilustrátor peněz. Vydavatelství totiž platí peníze mně za knihu, ilustrátorovi za obrázek a za to, že má kniha pevné desky a tak. Jedna taková kniha může vyjít i na 200 000Kč.

Ale ani ostatní děti se nebály zeptat. A máme tu pár otázek i od nich:

1. Baví vás psát více pro děti nebo dospělé?

Pro děti, jenže je to těžší. Dospělé můžete obalamutit, ale dítě ne.

2. Vyjde teď někdy v blízké době nová knížka?

Ano, knížka Flok a Líla. A pak za hodně dlouhou dobu vyjde i kniha pro dospělé.

3. Kolik jste zatím napsala a vydala knih?

Tři, jednu dětskou a dvě pro dospělé.

Paní spisovatelce moc děkujeme za rozhovor i besedu. Jsme rádi, že nás navštívila a několik hodin tu s námi ve Starém Městě strávila.

Bára Broklová (5.A) a Marky Koubková(5.A)

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!