Velký úspěch malých šachistů na mistrovství ČR

IMG_5736V pondělí 13.dubna v 5.50 hod. ráno odjíždělo  šachové družstvo  ZŠ Staré Město ve složení Viktorie Všetulová, Jan Vávra, Stanislav Foltýnek a Robin Čapek  na Mistrovství České republiky školních týmů v šachu, kategorie 1. – 5.tříd, které se konalo v Mostě.  Díky sledování filmů a díky příjemnému personálu Leo expresu cesta do Prahy rychle uběhla.  Další rychlík nás před polednem přivezl až do Mostu. Ubytováni jsme byli v luxusním hotelu Cascade ve dvoulůžkových pokojích s krásným výhledem na hrad Hněvín. Ještě jsme se stihli naobědvat a již začaly boje o pozice a figury. Třicet družstev z celé republiky – vítězové krajských kol – v pondělním odpoledni sehrálo celkem 5 kol švýcarským systémem. Naše družstvo obsadilo průběžné 13.místo. Druhý den jsme měli časný budíček, protože od 6.45 byla snídaně a v 7.30 odstartovalo  6.kolo. Po vyčerpávajících bojích naše družstvo nakonec vybojovalo krásné 11.místo.

Kromě soutěže družstev byli na turnaji oceněni také jednotlivci na šachovnicích.  Také my jsme měli želízko v ohni.  Před posledním kolem naše nervozita ještě vzrostla, protože o významný osobní úspěch bojoval Stanislav Foltýnek, kterému se na turnaji velmi dařilo. Na třetí šachovnici, na které za naše družstvo soutěžil, získal 7 bodů, stejně jako další dva hráči. V případě vítězství v 9.kole tak mohl získat prvenství na třetí šachovnici.  Standa opravdu zabojoval a partii se mu podařilo vyhrát. S napětím jsme čekali na výsledky dalších hráčů. Přestože Standa získal stejný počet bodů jako soutěžící ze ZŠ Kuřim, nebyla udělena dvě první místa, ale počítač použil další kritéria k vyhodnocení a Stanislav Foltýnek tak získal nádherné 2.místo v ČR na třetí šachovnici.

Po vyhlášení výsledků nás čekala osmihodinová cesta domů.  Údolím řeky Labe, krásným Českým středohořím, kolem hory Říp se zastávkou v Praze. Zde jsme si prohlédli historickou budovu nádraží a vydali se na bleskovou projížďku kolem nejdůležitějších památek – Státní opery, Národního muzea, Václavského náměstí,  Karlova mostu, Petřína, Pražského hradu se Svatovítskou katedrálou i věží Daliborkou. Ve 21.00 hod.  Leo expres dovezl úspěšné šachové družstvo zpět do Starého Města.

Jana Trubačíková

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!