Výlet za kulturou

IMAG0644Je sobota, 13:00 hod. a před Střední odbornou školou a Gymnáziem ve Starém Městě stojí 45 krásně a slavnostně oblečených žáků ZŠ a studentů místní střední školy. Všechny společně čekala kulturní sobota v Janáčkově divadle v Brně. Po společné fotce před divadlem jsme zavítali do vnitřních prostor, které nás uchvátily svou velikostí. V 15:00 hod. jsme již netrpělivě seděli na svých místech a čekali, až začnou první tóny opery Rusalka. Předlohou k nejkrásnější opeře Antonína Dvořáka se stala pohádka Malá mořská víla od H. Ch. Andersena. Literárním otcem Rusalky je Jaroslav Kvapil, který v tomto díle vytvořil jedno z nejlepších operních libret. Scéna a choreografie nás zavádí k jezeru, kde se mladá vodní víla zamiluje do člověka. Rusalka navštěvuje ježibabu a žádá ji, aby jí dala lidskou podobu. Ježibaba svolí, ale zároveň Rusalku varuje, že na lidský svět přijde němá a pokud se do ní princ nezamiluje, stane se na věky bludičkou. I přes varování Rusalka souhlasí a vypravuje se na svět, kde se do ní opravdu princ zamiluje a odvádí si ji na zámek. Po přestávce se dostáváme do druhého dějství, které se odehrává pouze na zámku, kam přijíždí cizí kněžna. Rusalka, která se měla stát brzy ženou prince, se dostává do pozadí, protože kněžna je opakem němé a skromné Rusalky. To prince okouzlí a Rusalka si běží pro radu k vodníkovi. Ten slibuje pomstu. Na třetí dějství čekáme s napětím. Rusalka se už jako bludička vrací k rodnému jezeru. Ježibaba jí nabízí řešení jejího trápení – musí zabít toho, kdo jí srdce zlomil. Pak se opět stane vodní vílou. Ale ani princ není šťastný, kouzlo kněžny rychle pominulo, proto jde znovu k jezeru a hledá Rusalku. Ta se mu zjevuje, ale varuje ho, že její objetí je smrtelné. Princ nedokáže bez své lásky žít a vrhá se do smrtícího objetí. Všechny nás konec uchvátil. Potleskem ve stoje jsme ocenili nejen pěvecké výkony, ale i ty herecké a samozřejmě si náš potlesk zasloužil i orchestr. Z divadla jsme odcházeli a v uších nám zněly operní tóny a naši vnitřní náladu ještě zvedla barevná vodní fontána před divadlem. Voda s duhovými barvami vytvářela různé obrazce (srdíčka, sněhové vločky) i nápisy, které se vztahovaly k divadlu. Ve výborném rozpoložení jsme se vraceli zpátky domů.

Děkujeme, že jsem mohli strávit krásné sobotní odpoledne společně se SOŠ a G Staré Město. Myslím, že podobnou akci zopakujeme. Což takhle vyrazit na balet…?

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!