Experimentárium Otrokovice

IMG_3228Žáci 8. B a 8. D navštívili 17. října Experimentárium na SPŠ v Otrokovicích. Vzhledem k tomu, že to byla naše premiéra, byli jsme nedočkaví, co nás čeká. Před devátou hodinou ráno jsme dorazili ke škole, kde nás jako první čekala přednáška na téma Forenzní kriminalistika. Po troše teorie jsme si mohli sáhnout na štěteček, kterým se stírají otisky prstů, zkusili jsme si, jak těžký je kufřík kriminalisty, Honza se mohl obléci do ochranného oděvu a holky si udělaly otisky prstů na skleničce a pan Mgr. Daniel Kafka nám všem potom ukázal, jak se takové otisky stírají. Hodina a půl plná zajímavostí uběhla, ani jsme nevěděli jak.

Potom jsme se rozdělili po třídách na dvě skupiny. Jedna třída šla do Experimentária a druhá do chemické laboratoře a po hodině jsme se vyměnili. V chemické laboratoři nám ukázali několik chemických pokusů, ale protože některé děláme i ve škole, tak to pro nás nebyla tak úplná novinka. Potom jsme se šli podívat na 3D film o řece Coloradu. Tady jsme se pohodlně usadili do úžasných červených sedaček, dali si na oči brýle a ani jsme nedutali.

Experimentárium zaujímalo celou jednu velkou budovu školy a bylo ve všech čtyřech patrech. Viděli jsme obrovský model železnice, elektronový mikroskop s rozlišením 100 000 x, autodráhy, na běžecké dráze by se dalo změřit naše zrychlení, fyzikální expozice věnované mechanice a jednoduchým strojům, využití energií, elektřiny a magnetismu. V další části jsme viděli obráběcí stroje, také jsme si vyzkoušeli brýle, které ukážou, jak vidí opilec nebo hmyz, mohli bychom si pohrát i se stavebnicí Merkur. Součástí Experimentária je i 3D tiskárna, skener a řezací plotter. V posledním patře byl model chytrého rodinného domku, v němž děti našly moderní kuchyňské spotřebiče, které je možné uvést do provozu pomocí tabletu.

Bylo toho tolik, že se to nedá ani všechno popsat. Určitě to splnilo naše očekávání, ale ještě lepší by bylo, kdybychom si tam mohli někdy zajet na celý den a se všemi těmi věcmi si mohli pohrát.

Sdílejte!