Vítězství Hlídek mladých zdravotníků

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJe 14. května, 11.50 hodin. Scházíme se ve vestibulu školy a vyrážíme na okresní soutěž Hlídek mladých zdravotníků do Uherského Hradiště. Čilý ruch v okolí Slovácké búdy nám dává tušit, že našich soupeřů přibylo. Poměřit síly si přijelo devět hlídek mladších dětí a čtyři hlídky starších. Nebude lehké uspět. Tušíme to a ještě před zahájením se pouštíme do spěšného shrnutí toho nejdůležitějšího. Soutěž začíná vstupním testem znalostí o stavbě lidského těla a zásadách poskytování první pomoci. Čeká nás pět stanovišť. Před družstvem mladších se otevírají dveře a hrnou se na ně první instrukce. V okolí Kauflandu došlo k autonehodě. Zraněný je muž a jeho šestileté dítě. To upadlo do bezvědomí se zástavou dechu i srdeční činnosti. Děti resuscitují. Vedou si dobře. Muž utrpěl otevřenou zlomeninu pravého předloktí, zranění břicha s vnitřním krvácením a řadu povrchových odřenin na levé ruce. Děti reagují pohotově a správně. Odměnou je jim vysoký počet bodů v hodnotící tabulce. Další stanoviště prověřují nakolik kvalitní šátkový a obinadlový obvaz tří vybraných zranění umíme zhotovit, naši znalost léčivých bylin a historie Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Transport je tentokrát disciplínou, u které se měří, za jak dlouhou dobu jsme schopni zraněné přenést do bezpečí a uložit je do správné polohy odpovídající jejich povaze zranění. Soutěž končí. Opadá z nás napětí, narůstá únava. Plni obav si jdeme po chvíli vyslechnout verdikt hlavní rozhodčí. Zněl pro nás velmi příznivě. Skončili jsme na prvním a druhém místě. Odměnou vítěznému družstvu byl dort a postup do krajského kola ve Znojmě. 6. června nám držte pěsti!

 

 

Sdílejte!