Trénink zážitkem

Cvičení„Haló, paní, co se Vám stalo? Mohu Vám pomoci? Co Vás bolí? “ … To jsou věty, které zněly v sobotu jinak poklidnými chodbami školy. Tři družstva hlídek mladých zdravotníků finišovala svou přípravu před blížícími se soutěžemi. K nácviku jsme přizvali paní Mgr. Andreu Ptáčkovou ze Střední zdravotnické školy v Uherském Hradišti a sestřičku z uherskohradišťské nemocnice, paní Hampalovou. Krátce po osmé hodině již byli namaskováni první figuranti. Týmy se postupně scházely k první zahřívací disciplíně – znalostnímu testu. Poté, co jsme si v paměti osvětlili základní principy a postupy poskytování první pomoci, jsme si dodali společně odvahy a nadšení k první disciplíně. Na cyklostezce došlo při neopatrné jízdě ke srážce dvou bruslařů. Zatímco první zkolaboval a až po celkové resuscitaci začal nabývat vědomí, druhý z bruslařů utrpěl otevřenou zlomeninu předloktí a pár odřenin. Děti si vedly skvěle. Podařilo se jim zkoncentrovat se na situaci, navázat dobrou komunikaci, správně rozeznat závažnost situace a nijak zásadně nechybovat. Úspěšný první zásah je nabyl sebevědomím ke zvládnutí druhé obtížnější situace. Při neopatrném zacházení s plynovým sporákem došlo v rodinném domku k požáru, přičemž v zakouřeném prostoru uvízla matka se svým malým dítětem. Týmy znalé zásady, že v prvním případě musí chránit své zdraví, si se situací poradily velmi obratně. Při nejednom zásahu jsme ocenily i vynalézavost dětí. Bravurně si poradily i s popáleninami a vyvrtnutým kotníkem matky. Situaci ztěžovala obava matky o dítě, které bylo nutno oživovat. Tento technicky náročný zásah byl vystřídán vzápětí dalším. Ocitli jsme se u rvačky dvou mladých mužů, při níž jeden skončil s nožem v břiše a druhý agresivní a alkoholem intoxikovaný muž utrpěl hlubokou řeznou ránu v dlani a silně krvácel z nosu. Figuranti se zhostili své situace náramně. Zasahujícím týmům opravdu nedali nic zadarmo.  Při ošetřování poraněného břicha byly týmy velmi vynalézavé, což se u rozhodčích setkalo s opravdovým uznáním a obdivem. Poslední modelová situace vyžadovala také jistou dávku technických znalostí. Při autonehodě utrpěl řidič závažné poranění břicha s vnitřním krvácením. U spolujezdce byla indikována zlomenina stehenní kosti. Ani při tomto zásahu se děti nedopustily žádných zásadních chyb. Sklidily ze strany rozhodčích a přihlížejících velký obdiv za to, jak profesionálně se obtížných situací zhostily.

Věřím, že toto zážitkové cvičení bylo nejen zpříjemněním sobotního dopoledne pro nás všechny, ale že se nám také díky němu podaří vypilovat poslední drobnosti, které při zásahu rozhodují o přežití a následné kvalitě života postiženého.

Držte nám pěsti, získané vědomosti se budeme snažit poměřit s jinými dětmi na soutěžích již teď v květnu. A navíc praktická znalost poskytování první pomoci se nám v životě jistě bude nejednou hodit.

Sdílejte!