Český den proti rakovině

Kyticka_2014_final_smallPodle statistiky přibývá  nádorových onemocnění. Bohužel máme čestná místa ve výskytu jednotlivých typů karcionomů v evropském i celosvětovém srovnání. Proto jsme se rozhodli zapojit do sbírky Ligy proti rakovině. Prodej žlutého kvítku měsíčku lékařského v minimální hodnotě 20,- Kč je stanoven na středu 14. května. Žáci VIII.B, kteří tuto sbírku ve škole pořádají,  se rozhodli, že osloví i rodiče při třídních schůzkách (ty proběhnou na II. stupni 6. května, na I. stupni 13. května). Žákům na II. stupni je budeme prodávat 14. května, na I. stupni 15.května. Věříme, že se do sbírky zapojíte.

Informace Ligy proti rakovině:  Letošním tématem sbírky je prevence rakoviny plic. Za rozhodnutím Ligy zvolit hlavním tématem roku 2014 prevenci plicní rakoviny stojí statistická čísla, která dokládají vzestup výskytu rakoviny plic o 1,5 % ročně. Každým rokem je to více než 6 500 nových onemocnění. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je bezpochyby aktivní kouření. Právě kouření je podle střízlivých odhadů odpovědné za 30–40 % všech úmrtí na rakovinu, na vzniku karcinomu plic se podílí v 90 %. Cigaretový kouř totiž obsahuje nejméně 5000 chemických látek, z toho přinejmenším 65 je rakovinotvorných. Proto je u kuřáků několikanásobně častěji diagnostikována nejen rakovina plic, ale také chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), nádory ústní dutiny a jícnu, slinivky břišní, močového měchýře atd. Rakovina plic patří bohužel k onemocněním, která jsou diagnostikována až v pozdních stadiích, což snižuje vyhlídky na úplné vyléčení. Liga proti rakovině Praha proto vyzývá: NEKUŘTE! Pomozte Lize realizovat své programy a přispějte při sbírce alespoň dvacetikorunou za žlutou kytičku. Můžete také zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS KVET na číslo 87 777. Děkujeme Vám.

Sdílejte!