Třetí divadelní představení ve Zlíně

DivadloVe středu 9. dubna navštívil již potřetí divadelní kroužek Městské divadlo Zlín. Tentokrát byla na programu hra Největší z pierotů. Jednalo se o životopis Jeana-Baptiste Gasparda Deburaua (Jana Kašpara), který se v 19. století stal ikonou pantomimy. Na pozadí napoleonských válek sledujeme Kašparovo dětství v Čechách, následný odjezd s rodinou do Francie. Zde vidíme jeho úspěchy, ale i zklamání v divadle, jeho první přiležitosti na prknech, co znamenají svět. Společně s ním prožíváme i první lásky, následně vstup do manželství, vychutnáváme si jeho roli otce, ale také jsme zklamáni, když jeho žena Désireé odjíždí pryč s milencem a Kašparovi nechává děti. Ale ani tak se nevzdává. Nachází novou lásku v prostitutce Margot. V divadle vymyslí novou postavu – Pierota – komickou postavu ve volné bílé haleně s velkými býlimi knoflíky, širokými kalhoty a černou čapkou na hlavě. Tato nová postava vzbudí velký zájem. Deburau do konce života nehraje už žádnou jinou roli, rozesmíval lidi, i když mnohdy mu do smíchu nebylo, řekl mnoho, ač nikdy nepromluvil. Umírá tam, kde to nejvíce miloval a kde strávil svůj život, v divadle. Jediného čeho na smrtelné posteli lituje, je, že se nikdy už nepodíval do Čech. Strhující závěr nám vzal řeč i dech. Kašparova duše odchází a opouští tento svět, ale v našich myslích zanechal velkou rýhu.

Životopisná hra plná elánu utekla tak rychle, že nám to bylo skoro líto. Jaké bylo naše překvapení, když na jeviště přišel ředitel divadla i se všemi herci a vybídli nás k debatě. Rádi jsem ještě chvíli v divadle poseděli a neváhali jsem se ptát na to, čemu jsem nerozuměli, co nás zajímalo. Herci byli velmi otevření, sršel z nich humor i to, že si hru opravdu užívají. Děkujeme za příležitost poznat herce, aniž by si nasadili masku postav.

Sdílejte!