Chřiby pohledem geologů

1911898_726230514081908_336729048_nVe čtvrtek 27. února se klub mladých geologů naší školy vydal do Chřibů. Naší první zastávkou byla přírodní památka Komínky, která představuje vrcholové skalnaté partie hřbetu Chřibů. Pro žáky jsme připravili pracovní listy, do kterých zaznamenávali svá pozorování a bádání. V minulosti byl celý vrchol Komínských skal považován za střed Moravy a byl označován za tzv. Ohňovou horu. Na jejím vrcholku byly zapalovány varovné signální ohně, které měly varovat obyvatele okolních obcí při vpádu cizích vojsk. Dnes je toto místo, které je tvořeno šikmo uloženými pískovci a slepenci, oblíbeným turistickým cílem. Z geologického hlediska bylo toto místo pro nás velmi zajímavé zejména svými převisy, skalními mísami a voštinami. Podařilo se nám objevit i malou jeskyni, která byla ovšem zasypaná kamením a navátým listím. Naší druhou a zároveň poslední zastávkou byla přírodní památka Břestecká skála. Rovněž i tento skalní masiv je tvořen převážně pískovci a slepenci. Ze skály se nám naskytl nádherný pohled na pohoří Chřiby a okolní obce. Obdivovali jsme majestátní borovice lesní, které si razí cestu navzdory skalnímu útvaru. Nafotili jsme vzorky hornin, některé jsme si s sebou přivezli k dalšímu studiu. Prozkoumali okolí  a s nashromážděnými informacemi jsme se vraceli do školy, kde nás v dalších dnech čeká zpracování všech dat a vytvoření miniprojektu.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!