Mrazivá Olomouc

Mrazivá OlomoucI když prognózy počasí na sobotu 25. ledna nebyly ideální, rozhodli jsme se pro výlet do Olomouce. Ráno jsme se sešli na vlakovém nádraží ve Starém Městě a vybaveni teplým oblečením a horkým čajem v termoskách jsme nasedli do rychlíku. Cesta ubíhala velmi rychle. Dopolední sluníčko nám dodávalo odvahy a naše první kroky směřovaly na výstavu Neviditelná Olomouc. Výstava sestávala ze dvou expozic – světlé a tmavé. V té světlé jsme se seznámili s pomůckami pro nevidomé, různými hrami, Braillovým písmem, zvukovým pexesem, zapojili jsme čichové buňky k rozeznání vzorků. Vyzkoušeli jsme si brýle, které nám zprostředkovaly pohled zrakově postižených se šedým a zeleným zákalem, s poškozením sítnice nebo s úplnou slepotou. V té tmavé expozici jsme se plně ponořili do světa nevidomých. Největším problémem pro nás byla zpočátku i obyčejná chůze. I když víte, že před sebou nemáte žádnou překážku, přesto se několikrát přistihnete, jak se s obezřetností krčíte před pomyslným nárazem do hlavy. Pomocí hmatu a sluchu jsme se prošli Olomoucí. Měli jsme možnost „ohmatat“ si makety nejdůležitějších olomouckých pamětihodností. Na konci procházky nás čekalo několik přírodnin, které jsme určovali hmatem a čichem. Celá výstava byla nesmírně zajímavá a dala nám možnost zamyslet se nad světem a životem nevidomých. Pak jsme zamířili směrem do centra. Obdivovali jsme sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsán mezi památky UNESCO, na Horním náměstí jsme se zastavili před radnicí s orlojem z 15. století a dech nám bral arcibiskupský dóm svatého Václava. Naše putování překrásnou, historickou Olomoucí jsme zakončili zábavným 5D kinem. I přes mrazivé počasí a teploty klesající hluboce pod nulu patřila Olomouc mezi ty povedenější výlety turistického kroužku. Všem zúčastněným, které počasí neodradilo, děkuji za účast a těším se na další výlet.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!