Cesta kolem světa

IMG_9025Napadlo vás někdy, z čeho že je vlastně vyrobený počítač nebo třeba mobilní telefon? V dnešní době si život bez těchto vymožeností neumíme představit, jsou běžnou součástí našich domácností, škol i zaměstnání. Zastaralé a nepotřebné počítače a jinou elektroniku vyhazujeme a pořizujeme si novou. Všechny takto vyhozené přístroje představují nebezpečný odpad! K těžbě kovů, z nichž jsou složeny, je třeba obrovské množství energie, ropy, vody, plynu i financí. Počítače obsahují látky jako je např. kadmium, zlato, rtuť, olovo, chrom, stříbro, železo, nikl, cín, titan a mnoho dalších. Z průzkumů vyplývá, že k recyklaci bývá odevzdáno asi jen cca 30% ze všech vysloužilých spotřebičů. Což je velmi malá část! V rámci projektu recyklohraní se žáci chemických her seznámili s touto problematikou podrobněji. Pustili jsme se do plnění úkolu s názvem Cesta kolem světa. Vytvořili jsme leteckou mapu světa, kam jsme zaznačili místa těžby jednotlivých prvků a vzdálenost, kterou musejí překonat, než se dostanou v podobě počítače k nám do ČR. Zjistili jsme několik zajímavých informací. Pokud bychom použili ušetřenou energii při recyklaci 10 ks notebooků, mohla by 60W žárovka svítit celé dva roky v kuse, automobil s průměrnou spotřebou 8l/100km by nás díky benzínu vyrobenému z ropy, kterou bychom recyklací ušetřili, zavezl třeba až do Ústí nad Labem a nebo čtyřčlenná rodina by se mohla za ušetřenou energii osprchovat celkem 13 krát! A tak bychom mohli pokračovat donekonečna! Chraňme si proto své okolí a nebuďme lhostejní k recyklaci starého vysloužilého elektrozařízení…

Sdílejte!