Mladí geologové opět v akci …

GeologiePoslední listopadovou sobotu vyrazily oba geologické kluby naší školy pod vedením svých vedoucích na svoji druhou terénní exkurzi v rámci projektu o.p.s. Erudis Objevy čekají na Tebe, který je podpořen v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tentokrát se staly naším cílem opuštěné lomy Bílých Karpat. Vyrazili jsme v sobotu ráno malým autobusem směrem Uherský Brod – Bánov – Rasová. Nutno říci, že počasí v Uherském Hradišti bylo před odjezdem celkem dobré. Lehce po dešti, ale žádná velká zima. A jak se vše může změnit za půl hodiny cesty? To je naprosto jasné z úvodní fotografie. Na Rasové byla souvislá vrstva sněhu a tak jsme měli na chvíli dojem, že Vánoce už jsou za dveřmi.

První lokalitou byl lom Bučník. Dle všemožných informací z internetu se mělo jednat o opuštěný lom, kde byla těžba ukončena v roce 2005. Realita ale byla jiná. Vstup do lomu byl zahrazen bránou a zamčen na řetěz. Moc opuštěně tedy nevypadal. Takže jsme se zde jen vyfotili, v okolí si vzali několik vzorků a vraceli se zpět k autobusu. Přesunuli jsme se na další lokalitu – lom Rasová. Menší lom, který je nyní významný především existencí vzácných druhů obojživelníků a růstem několika druhů orchidejí. Ale i zde jsme získali nějaké vzorky nerostů a hornin. Poslední minilokalitou byl malý lom přímo v obci Bánov. Lom už je z velké části zavezený a zbývá z něho pouze malá část lomové stěny. Ta nám ale stačila k nalezení několika zajímavých vzorků hornin.

Nyní musíme vše nafotit a informace z jednotlivých lokalit zpracovat do miniprojektu, který je konečným výstupem tematického celku NEROSTY a HORNINY. Přes zimu nás čeká hlavně teoretická příprava a jakmile se na jaře udělá pěkné počasí, tak znovu vyrazíme do přírody. A myslím, že už se všichni těší …

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!