Inventura

Napadlo vás někdy, kolik baterií ať už dobíjecích nebo klasických jednorázových máte doma? Že jste nad tím nikdy nepřemýšleli? My ano! A naše výsledky z domácí inventury baterií vás možná překvapí. Asi si říkáte, proč nás to zajímalo?! Bez baterií by nefungovaly mobilní telefony, hodinky, notebooky, hračky, ovladače, fotoaparáty a mnoho dalších věcí. Statistiky hovoří, že občan ČR spotřebuje ročně 16 tužkových baterií. Bez energie z baterií si život nedokážeme představit, člověk je využívá každý den. Ovšem co s nimi až nám doslouží? Jsou relativně malé, mnozí z nás je „hodí“ do šuplíku, protože nezabírají mnoho místa, nebo rovnou do koše na komunální odpad! Obojí je špatně, protože to, co baterie obsahují uvnitř, přírodě příliš neprospívá, a proto bychom s němi měli nakládat jako s toxickým odpadem. Na vysloužilé baterie jsou určeny sběrné boxy, jeden takový máme i my ve škole u hlavního vchodu. Za odevzdané vybité baterie budeme po celý rok v rámci projektu Recyklohraní sbírat body a za ty si můžeme vybrat odměny pro děti v podobě encyklopedií, kancelářských potřeb nebo např. stolních společenských her do volných hodin, elektroniku, sportovní potřeby.

A na co jsme při inventuře vlastně přišli? Průzkum doma provedlo 30 žáků 9.ročníku předmětu Chemické hry a pokusy. Dotazníkem jsme zjistili, že čtyřčlenná domácnost má doma průměrně 19 spotřebičů na baterie, aktuálně používá ve spotřebičích 34 baterií a  k použití má přichystáno 22 nových baterií. Vybitých baterií v šuplíku schováváme průměrně 6 a akumulátrů (čili dobíjecích baterií) máme doma 9. Za zmínku stojí i zjištěné rekordy. Objevila se domácnost, která má doma 63 spotřebičů na baterie, naopak nejméně spotřebičů v jedné domácnosti jsme zaznamenali 3. Vysoký počet nových baterií je jistě jenom díky domácnosti, která jich má připraveno k použití něco málo přes 400!

Nebuďte proto, prosím, lhostejní vůči přírodě a podělte se s námi o zlepšení životního prostředí. Každý můžeme pomoci a začít u sebe takovou maličkostí, jako je sběr použitých baterií a jejich následná recyklace!

Sdílejte!